23 Eylül 2019 Pazartesi

Burberry - Amber Heath

Kırmızı, kahve, siyah ve beyaz tonlarındaki ekoseli kumaş deseni, ilk kez kullanıldığı 1920’li yıllardan beri İngiliz kökenli giyim markası Burberry’nin imzası olarak tanınıyor. Gabardin kumaş ve trençkot ile döneminin ötesinde işlere imza atan moda evi, günümüzde lüks giyim ve parfüm pazarlarının en önemli aktörlerinden biri konumunda. Burberry’nin imzası olarak tescillenen ekose desen, yıllardır en çok taklit edilen ve benzeri yapılan kumaş olunca, işletme gelirinin hatırı sayılır bir kısmı da marka ihlali için yaklaşık 8 milyon dolar talep edilen tazminat davalarından geliyor. Peki bu kadar taklit edilen Burberry, hiç taklit etti mi? Parfüm dünyası için konuşursak henüz değil. Yani kısmen…


Burberry, 90’lı yıllardan bugüne parfüm pazarının en büyük oyuncuları arasında yer alıyor. Ana Akım Parfüm Raporları’nda sıkça bahsettiğim marka, 2017’de tanıttığı Bespoke koleksiyonu ile niş parfüm pazarına da girmiş durumda. Burberry'nin başparfümörlüğünü yapan Francis Kurkdjian, Bespoke Koleksiyonu’nun da arkasındaki isim. Koleksiyonda yer alan parfümler, birden fazla konsantrasyonda bulunabiliyor. Böylece ısmarlama anlamına gelen “Bespoke” koleksiyonunda yer alan ürünler, kişiye özel olmasa da kişiye özel sayılabilecek konsantrasyonlarda satın alınabiliyor. Francis Kurkdjian durumu şöyle anlatmış; ‘Her bir kokunun konsantrasyonu, müşterilere mümkün olan en iyi karışımı sunmak için özenle seçilmiştir.  Bu da aynı kokuyla hikayenin farklı versiyonlarını anlatmamızı sağlamıştır.’ Amber Heath, Antique Oak ile birlikte Bespoke koleksiyonunda en çok dikkatimi çeken kompozisyon.

Giriş kısmına dönecek olursak, yazının konusu olan Amber Heath kopya ya da esinlenme değil. Francis Kurkdjian’ın başarı yakaladığı bir formül üzerinde değişikliğe giderek yaratılan bir başka başarılı kompozisyon. Maison Francis Kurkdjian - Grand Soir Bespoke Creation for Burbbery diyelim ;)


 fotoğraf: instagram.com/gurmekokular

Amber Heath, aselbent reçinesi ve tolu ile balzamik bir açılış yapıyor. Yoğun açılışın ardından amber ve yine balzamik notaların köşelerini yumuşattığı paçuli, parfümün karakterini oluşturuyor. Parfümün ilk birkaç dakikası vurulmak için yeterli. Sitede bu ifadeyi kaç kez kullandım bilmiyorum ama yine ustalığını konuşturmuş Francis. Amber Heath, London’dan beri beni en çok etkileyen Burberry parfümü!

Sıcak açılış sonrası paçuli nispeten geri çekilirken vanilya ve tonka fasülyesi, Amber Heath’e kadifemsi bir hissiyat veriyor. Bu iki notanın birlikteliği korkutmasın, zira parfümün tatlılığı tam da olması gerektiği gibi. Ortalardan sonra pek değişim göstermeyen Amber Heath, hafifçe hissedilen vanilya, amber ve paçuli kombinasyonuyla tenden ayrılıyor.

Tescilli Burberry Deseni

Gelelim parfümün selefi Grand Soir ile Amber Heath ilişkisine. Çok sevdiğim Grand Soir, bazı kullanıcılara göre hem vanilya hem de tonka fasulyesinin etkisi ile fazla tatlı gelirken Amber Heath, rafine bir dokunuşla dengeyi her daim hissettiriyor. Ancak Amber Heath de tıpkı Grand Soir gibi tekdüze yapıda ilerleyen bir kompozisyon. İki parfüm her ne kadar zaman zaman birbirlerini andırsalar da amber sevenler için her ikisi de koleksiyonda kendine yer bulabilecek kadar özellikli tasarımlar.

Her iki cinsiyetin kullanımı için uygun olan Amber Heath'in %10’luk konsantrasyon için konuşursam, parfümün fark edilirlik ve kalıcılık değerleri oldukça yüksek. Konsantrasyon konusunda bilinenin aksine her zaman ne kadar çok o kadar iyi hadisesi geçerli olmamakla birlikte %30 ve %49.5’luk konsantrasyonlarını da ciddi merak ediyorum.


Grand Soir yazımda “Kadifemsi amber ve vanilya ile kapanış yapan Grand Soir, amber tabanlı sıcak parfüm tayfanın en tepesine oynayacak kadar güçlü bir oyuncu.  Serge Lutens - Ambre Sultan, Tom Ford - Amber Absolute,  Histoires de Parfums- Ambre 114 ve Annick Goutal - Ambre Fétiche gibi referans amberlere rakip olacak kadar nitelikli bir parfüm.” İfadesini kullanmıştım. Amber Heath de referans amber liginde, selefine benzeyen ancak dahiyane paçuli kullanımı ile farklılaşan, şahane bir tasarım.

19 Ağustos 2019 Pazartesi

Nishane - Ani

S-400 alırsan F-35 vermeyiz… Patriot’u satmamamız hataydı ama yine de sonuçlarına katlanacaksınız… Çok iyi bir müttefikimizsiniz… Ek vergi getiririm… Android desteğini kesin… Venezuela ile iş yapan bizden değildir… Rahibi verin rahibi… Ha tamam vermişsiniz, peki S-400’ü ne yapalım?


Ne derseler o! Mikro bazda dahi ne tüketmemiz gerektiğine ihtiyacımız gözetilmeden karar veriliyor. Hal böyleyken ihracat yapılabilen her kalem mal, artık altın değerinde. Bir de küresel dengeleri elde tutan ülkelere ihracat yapıp tutulan mal, baş tacı edilesi! 2014 yılında “İlk Türk Niş Parfüm Markası” tanımıyla paylaştığım Nishane, yurt dışındaki başarılarıyla alnının akıyla baş tacımız konumunda.

Her yıl tanıttığı yeni koleksiyonu ile parfüm dünyasını iyiden iyiye adından söz ettirir hale gelen Nishane, bu yıl 6 yeni tasarımla parfüm severlerin karşısındaydı. Ani, şimdiden butiklerin en iyi satan listelerine girerken Unutamam ve Nefs’in de zamanla büyük ilgi göreceğini düşünüyorum. Kirli fujer Unutamam ve zengin oryantal Nefs’i soğuk havalara bırakıp, yaz kış kullanılabilecek Ani’ye odaklanalım.


Parfüm ismini Türkiye Ermenistan sınırına yakın Ani Harabeleri’nden alıyor. Ani’yi tasarlayan isim olan Cecile Zarokian, Ermeni asıllı bir Fransız olunca, isimdeki gönderme oldukça manidar. Büyük harfle yazıldığında da dilimizdeki “Anı” sözcüğü ile sesteş olan Ani, koklamadan ilgi uyandırmayı başarıyor. Parfümör koltuğundaki Cecile Zarokian; Jovoy Private Label gibi modern bir maçoyu, yine Jovoy’dan Remember Me gibi Chai Tea Latte kıvamında parfümü, David Jourquin için derili gourmand Cuir de R'Eve’i, Jaques Fath için harika deri ve amber kombinasyonu olan Bel Ambre’yi ve de Puredistance Sheiduna gibi balzamik turunçgil ve tütsünün harmanlandığı harika parfümleri yaratabilecek kadar özgün ve başarılı bir isim. Genç parfümörün Nishane için tasarladığı Ani ise zencefil destekli kremsi bir vanilya parfümü.

Ani, vanilya hâkimiyetinde pembe biber, bergamot ve zencefille açılıyor. Normal şartlarda hızlıca uçup giden pembe biber dahi zencefil ile birlikte uzunca bir süre kendini hissettiriyor. Extrait konsantrasyonuna sahip parfüm, baştan sona transparan ilerlerken Cecile, bir kez daha övgülerin haksız olmadığını kanıtlamış.
fotoğraf: instagram.com/gurmekokular 

Ortalara doğru vanilya ve zencefil ikilisine kakule ve naif bir gül eşlik ediyor. Ani, sonrasında kafası hafif dumanlı bir vanilya parfümü olarak kullanıcısına keyif vermeye devam ediyor. Bourbonu andıran vanilya kullanımı, pastamsı kokudan uzaklaştırıp, parfüme olgun bir hissiyat katıyor. Alttan hissedilen sedir ise harmanın denge kaynağı.

Markanın önceki gourmand tasarımı olan Fan Your Flames, ölümüne tatlı severlere hitap ederken Ani, vanilya aşığı olup da kullanımı kolay, naif bir parfüm arayanların ihtiyacını karşılıyor. Diptyque Eau Duelle, Carner Barcelona El Born ve Guerlain Spiritueuse Double Vanille tarzı vanilya sevenlerin kayıtsız kalmaması gereken bir tasarım Nishane’nin yeni gözbebeği. Tatlı yapısı ve yoğun konsantrasyonuna rağmen yaz aylarında bile kolaylıkla kullanılabilen Ani, zaman ve mekan seçmeden kalıcılık ve fark edilirlik değerleriyle rakipleri arasında parlıyor.


Rammstein haklı. Hepimiz Amerika’da yaşıyoruz. Ürettikleri ve direttikleriyle hayatımızın her noktasında Amerikan idolleri ve malları mevcut. Müşteri garantili otoyol ve hastanelerimizin maliyeti dolar cinsinden hesaplanırken oralarda bile büyük başarılara imza atan Nishane, gurur kaynağımız!
© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall