23 Mayıs 2021 Pazar

Nishane - Nanshe


Ülke gündemini yurtdışındaki bir kamera ve bir tripodlu Türkler meşgul ededursun, biz ülkede ikamet edip yurtdışını sallayan Türkler’in yaptığı işlerden bahsedelim. Hem ikinci opsiyon daha güvenli değil mi?

Yaklaşık 8 yıl önce yolculuğuna başlayan ilk Türk niş parfümü markası Nishane; yeni bölümü heyecanla beklenen YouTube videosu kıvamında, parfüm severleri zinde tutan aktif bir parfüm evi. Covid-19 salgını ile birlikte Esxence fuarı tarihlerine denk gelen lansman geleneğini bozan markanın yeni parfümleri Nanshe ve Ege isimlerini taşıyor. Yaz ayları göz kırpmışken yazı için elime Ege şişesini almıştım ki naif Nanshe’nin kırılabileceği geldi aklıma. İtiraf edeyim, seçimimde Cécile Zarokian isminin payı da büyük.

Amouage Epic Woman ile tanıdığım, Jovoy Private Label sonrası yakın takibe aldığım Cécile Zarokian, en sevilen vanilya parfümleri arasında yerini çoktan almış olan Ani sonrası Nanshe’yi de tasarlayan isim. Hem marka hem de parfümör favorilerim arasında olunca haliyle beklentim de artıyor.

Kakule ve potpuri edasında çiçeklerle açılıp 90’lı yıllara götürüyor beni Nanshe. Gül kurusu, pembe ve topraksı tonlarda, gondol tepsi içine serpiştirilmiş kurutulmuş çiçekler canlanıyor gözümde. Kakule birkaç dakika içinde geri çekilirken o güzel görünümlü çiçeklere bolca pudra serpiliyor.

 

Benim gözümde Nanshe, kırılgan birini tasvir ediyor. İlgi çekmek gibi bir amacı yok. Yalnızca yakına gelenlere ışık saçan bir cevher. Trend olan notalardan neredeyse hiçbirini barındırmadan sofistike olan, ne aradığını bilen birilerini arıyor Nanshe. Cécile Zarokian’ın fotoğraflarına baktıkça Nanshe’yi parfümörü ile daha çok bağdaştırıyorum. Yoksa Cécile bu parfümü kendi için yaptı da Murat ve Mert tatlı dilleriyle ikna mı etti onu?

 

Ortalarda gül ve iris pudralı çiçeklere eşlik ederken parfümün sakin karakteri huzur veriyor. Odunsu bazı oluşturan sandal ağacı ve ara sıra kendini hissettiren ylang ylang, Nanshe’nin sakin karakterini desteklerken parfüm, serüveni boyunca daha fazla değişime uğramadan görevini tamamlıyor.

Nanshe, kararında pudra hissiyatı ile “pudralı parfümler no go” tayfanın dahi hoşuna gidebilecek dengeli bir parfüm. Çok sıcak yaz günleri hariç mevsim seçmeyen Cécile Zarokian tasarımı, feminen tarafa yakın seyrediyor. Fark edilirlik, genel Nishane çizgisi gibi atom bombası kıvamında değil ancak Extrait konsantrasyonundaki parfümün kalıcılığı oldukça yüksek.

 fotoğraf: instagram.com/gurmekokular

Günümüzde parfüm meraklılarının satın alma motivasyonları birbirlerinden oldukça farklı. Nishane, mevcut ürün gamıyla bu farklı parfüm satın alma motivasyonlarının neredeyse tamamına karşılık verebilecek bir dünya markası konumunda yerini her geçen dün sağlamlaştırıyor. “Kendi hazzı için parfüm satın alan” kitlenin baş tacı yapacağı Nanshe, pudralı çiçeksi sınıfının referans gösterilebilecek kadar nitelikli bir temsilcisi.

31 Aralık 2020 Perşembe

Escentric Molecules - Molecule 05 / Escentric 05

2020, tüm dünya için unutulmaz bir yıl oldu. Ülkemiz; Elazığ’da deprem, Van’da çığ, İstanbul’da pistten çıkan uçak haberleri ile yeni yılı karşılaşmışken İdlib’deki şehitlerimiz ve Bahar Kalkanı Harekâtı, iki ay içinde 2020 yılının uğursuzluğunu haber vermişti. Bu sırada, “yok bize gelmez”, “gripten farksız”, “sadece yaşlılar risk altında” dediğimiz, Çin kaynaklı COVID-19 kapımızı çoktan çalmıştı. İlk vakanın 11 martta duyurulduğu ancak Sağlık Bakanı Yardımcısı’nın makalesiyle miladı şaşırtan, maske, mesafe ve hijyen ile başlayıp hasta-vaka ayrımını tartıştıran, aşı çalışmalarıyla umutlandırıp aşıların menşei ile kaygılandıran bir yıl oldu 2020. Para birimimizin epey değer kaybedip küresel salgın dolayısıyla belkemiği sektörlerin tıkanma noktasına geldiği bir yıl olduğunu da atlamamak gerekli. “Sağlık olsun” ifadesinin değerini daha iyi anladık sanırım.

Küresel normalleşmenin en erken 2021 yaz aylarında başlayabileceği konuşulurken mevsime rağmen bir yaz parfümü yazmak istedim. Birkaç ay sonrasını düşünerek umut dolalım, biraz olsun bu zor günleri unutalım. Hep derim, parfüm hadisesi sıvı mutluluk!

Escentric Moecules, Alman parfümör Geza Schoen’in kimyasal bileşenler etrafında parfümler inşa ettiği yenilikçi markası. Geleneksel anlayışla oluşturulan parfümlerin aksine hem koku hem pazarlama anlamında kalıpları yıkan Escentric Molecules serisinin son kahramanı Cashmeran.

Musk Indanone ismiyle de bilinen Cashmeran, IFF (International Flavors and Fragrances) tarafından keşfedilip tescillenen kimyasal bir bileşen. Molecule 05, renkleri öğreniyorum tadında Cashmeran’ı tanıtan ağırlıklı olarak odunsu ve baharatların hissediğildiği misk replikası. Molecule 05, serisinin diğer ürünleri gibi yalnızca Cashmeran içeren bir ürün. Escentric 05 ise Cashmeran bazlı, başlı başına bir parfüm.


Escentric 05, bergamot ağırlıklı aromatik bir başlangıç yapıyor. Bağlayıcı sentetikler sağ olsun, Geza’nın imzası haline gelen acı turunçgiller açılışın ardından uzun süre devam ediyor. Soğuk ve soyut açılan Escentric 05’in aksine, sarıp sarmalayan kadifemsi bir miskle “aa tamam bu benim sevdiğim parfümlerde aldığım koku” dedirtiyor Molecule 05.

Ortalara doğru 05 serisinin ilham kaynağı olan Cashmeran’ın da desteğiyle sedir ağırlıklı odunsular hissedilmeye başlıyor. Hatta belli belirsiz girip neredeyse kontrolü ele alıyor. Ara sıra gelen Jean-Claude Ellena tarzında futuristik incir yaprağı kullanımı, parfümün yeşil dengesini oluşturuyor.

Yaz kokteyli gibi kokan Escentric 05, Geza’nın tasarımlarına aşina olanların tahmin edeceği gibi fazla değişime uğramayan bir parfüm. Bergamotun ana karakter olduğu, incir yaprağı ve ardıcın desteklediği yeşil bir kompozisyon. Biraz Anat Fritz Tzora, biraz Ormonde Jayne Zizan, biraz The Beautiful Mind Volume 1, en çok da Biehl gs03. Tüm bu benzerlikleri imza akor kullanımına da yaratıcılığın tıkanmasına da yormak mümkün. Ben iyimser düşünen ilk gruptayım.


Escentric 05’te Cashmeran ile birlikte bolca ISO E-Super ve Ambroxan hissediliyor. Dolayısıyla burnun hissizleşmesi ve kokuya alışması olarak tanımlanan “olfactory fatigue” hadisesi fazlasıyla mevcut. 01 veya 02 kadar güçlü bir baz olmayan Molecule 05 ise tek başına kullanmayacağım ancak farklı parfümlerle baz olarak denemesi keyif veren bir ürün. Örneğin Escentric 05’te odunsu hissiyat ağır bassın isteniyorsa Molecule 05 ile desteklemek iyi fikir (adam zaten bunun için yaptı).

Soyut yapılarıyla Geza Schoen tasarımlarının çoğu, mağazada denenip şok etkisi yaratan parfümlerden değil. Dolayısıyla “parfümörün ne yapmak istediğini anlamak” için birkaç ful kullanım gerekiyor. 05 serisi de geleneği bozmamış. Bolca kullanılan ISO E-Super kaynaklı gün içinde kullananın hissetmekte zorlandığı ancak diğerlerinin burnuna çarpan Escentric 05’in performansı ortalama düzeyde seyrediyor. Her iki cinsiyetin de kullanımına uygun ve ortam seçmeyen 05’ler için en uygun zaman ise yaz ayları.

2014 yılında bahsettiğim Escentric Molecules’ları “sihir” olarak tanımlamıştım. Dolayısıyla markayla henüz tanışmamış parfüm meraklıları için halen giriş dersleri 01 ve 02. Sonrasında vaka sayılarındaki düşüşle birlikte 05’e geçilebilir. Online devam edeceksek numara fark etmez, bağlantımız kopmasın yeter. Gerçek anlamda sağlık, mutluluk ve huzur getirecek bir yıl dilerim.

5 Ekim 2020 Pazartesi

Manos Gerakinis - Immortelle

 “Cacık” mı “Tzatziki” mi ya da “Musakka” mı yoksa “Moussaka” tadında tatlı atışmalar dururken, her fırsatta karşı karşıya getirilen iki komşu ülke Türkiye ve Yunanistan. Dış politikayı bir kenara bırakırsak, kültür sanat etkinlikleri ve turizmde her fırsatta dostluğu hissettiren iki ülke vatandaşlarının birbirlerini iyi anladığını düşünüyorum. Gündem, Oruç Reis bakım için mi yoksa diplomasiye fırsat tanımak için mi döndü konusuyla meşgulken, biz tatlı yiyip tatlı kokalım.

Manos Gerakinis, yeni sayılabilecek bir Yunanistan menşeili niş parfüm evi. Ailesinin kökeni İstanbul’a dayanan Gerakinis’in kendi tasarladığı koleksiyonu, benim için son yılların en güzel keşiflerinden oldu. İlk kez denediğim bir parfüm evinin ticari kaygı ile yaratılan versiyon/taklit kokular yerine özgünlüğü seçmiş olması, çölde vaha bulmak gibi hissettiriyor. Beş referansın bulunduğu güncel koleksiyonda, Quintessence ile birlikte favorim Immortelle.

 

Yoğun karanfil ve tarçınla açılıyor Immortelle. Tarçın hızla geri çekilirken parfümün karakteristiğini oluşturan yardımcı oyuncu, ölmez otu (immortelle) sahneyi devralıyor. Koyu ve sıcak başlayan Immortelle, genel beğeniye son derece hitap eden bir parfüm olduğunun sinyalini ilk dakikalardan veriyor. Manos Gerakinis, ölmez otu gibi keskin bir nota ile zorlayıcı olmayan, akıp giden bir tasarıma imza atmış.

Immortele, başrolün “ethyl maltol” olduğu dengeli bir gourmand. Ethyl maltol, parfümlere sıcak şeker veya pamuk helva hissiyatını veren, 1992 çıkışı Thierry Mugler - Angel ile adından söz ettirmeye başlayan bir bileşen. Yoğun ethyl maltol kullanımı, köşeli notalarla desteklenmezse ortaya pamuk helvadan hallice şeker bombası parfümler çıkmakta. Paçuli (örn. Thierry Mugler Angel), meyan kökü (örn. Parfumerie Generale Aomassaï) ve ölmez otu (örn. Etat Libre d'Orange - Like This) gibi tek başlarına kullanıldıklarında zorlayıcı olan bileşenler, ethyl maltol tatlılığını dengelemekte sıklıkla kullanılıyor. Like This’in açtığı yolda ilerleyen Manos Gerakinis imzalı Immortele, tatlılığı ustaca dengelenmiş bir parfüm.


Ethyl Maltol

Immortelle, ortalara doğru sütten gelen kremsi hissiyatıyla bolca sıcak şeker hissiyatı veren ethyl maltol ve ölmez otu temalı bir tasarıma dönüşüyor. Hafif hafif hissedilen sandal ağacı ve balzamik notalar bağlayıcı görevi görürken son derece lezzetli ve yormayan bir tatlının verdiği hazla parfüm görevini tamamlıyor.

Manos Gerakinis’in ölmez otu yorumu, genel beğeniye uygun yapısıyla zaman ve ortam seçmiyor. Parfümün kalıcılığı oldukça yüksek ancak fark edilirliği ortalama değerlerde seyrediyor. Yapı itibariyle daha yüksek bir performans imkan dahilinde olduğu için, “ah keşke” demekten alamıyorum kendimi.

Ölmez Otu Çiçeği

Koparılıp kurutulduktan sonra bile canlı rengini koruyup isminin hakkını veren ölmez otu, köşeli yapısıyla parfümeri için riskli bir bileşen. Ölmez otunun başrol ya da yardımcı oyuncu olduğu referans parfümlerden olan Annick Goutal - Sables, Histoires de Parfums - 1740, Jovoy - L'Art de la Guerre ve Pekji – Untitled ile birlikte ligin en üstünde yerini alan Manos Gerakinis Immortelle, komşuda pişip bize de düşen iştah açıcı bir tatlı.

29 Mayıs 2020 Cuma

Creed - Aventus

Son durumda sosyal mesafeyi ne kadar kabul ediyoruz? Parfüm, sosyal mesafenin içinden mi, yoksa dışından mı fark edilse iyi olur? Koklamadığımız parfümün vergisini verecek miyiz? Yap-işlet-devret modeli kozmetik sektöründe uygulanabilir mi? Kafam karıştı. Yeni normal ne kadar normal?

2020 yılı tarihte iz bırakarak ilerlerken niş dünyasında iz bırakan parfümden bahsetmenin zamanı geldi diye düşündüm. Karşı cins mıknatısı… hangi batch bu?... orijinal mi?... ananası bol olan mı yoksa dumanlısı mı?... split yapsak ya… kız arkadaşım boynumu koklayıp duruyor… e bu muymuş?... çok para ama değer… abi fazla piyasa oldu… babuş üçüncü şişemdeyim… açığını kullanıyorum, aynı… corona aşısı… the one and the only… Aventus! Kendi kendini satan, adı markanın önüne geçen, kullanmayanın hatta koklamayanın bile fikrinin olduğu parfüm Aventus.


Creed, uzun yıllardır niş parfüm dünyasının en bilinen markaları arasında yer alıyor. Ünü niş parfüm meraklılarını aşan ve günümüzde lüks departman mağazalarda kasa yanı statü sembolü olarak müşteri portföyünü hayli genişletmiş durumda olan marka hakkında bilgi edinmek isteyenler Creed Dosyası’nı okuyabilir. Cool Water mu yoksa Green Irish Tweed mi diye yıllarca parfüm meraklılarını ikiye bölen Olivier Creed, 2010 yılında öyle bir tasarım yaptı ki, 10 yıldır zirveyi zorlayabilen çok az ürün mevcut. Taklitler aslını yaşatır derler… Aventus şu ana kadar onlarca hatta belki de yüzlerce kez taklit edildi. Taklit etmeyen markalar bile Aventus’un açtığı yoldan ilerleyen tasarımlarla ürün gamlarını genişletti

Aventus’u tanımlamaya niyetim yok. Zira yerli ve yabancı ortamlarda sayısız yorum mevcut. Üstüne parfüm meraklısı olup da Aventus’u denememiş birine denk gelme olasılığı uzun dönemli dövizin düşme olasılığına denk iken koku profilini tarif etmeye gerek yok diye düşünüyorum. Peki, neden Aventus yazısı yazdım? Cevabı sorunun ta kendisi: Neden Aventus? 

  fotoğraf: instagram.com/gurmekokular (Profilden GIT fotoğrafu bulabildim, çaktırmayın)

Harvey Nichols’ın ülkedeki tek niş parfüm satan nokta olduğu dönemde sevkiyatın ulaştığı gün Aventus’u satın alıp, ödemeyi yaptıktan sonra parfümü denediğimi hatırlarım. Birkaç ayda hakkında destan yazılan parfümü edinmemek mümkün müydü? Yeterince sevmesem bile güvenli parfüm kullanmak istediğim zamanlarda düşünmeden elimin gideceğini biliyordum. Yanılmadım da… Creed’in standart spreylere oranla ortalama 3 kat fazla sıvı püskürten şişelerinin de etkisiyle, koleksiyondaki parfüm sayısına rağmen birkaç yıl içinde 3. şişe görünmüştü bile. Bana özgü bir durum değil bu. Bugün basit bir anket yapılsa, muhtemelen niş parfüm meraklıları arasında en fazla şişesine sahip olunan parfüm Aventus çıkacaktır.

Birçok ortamda, farklı tarz kıyafetlerle Aventus kullandım. Saatler sonra kokusunu algılayamadığım zaman aldığım iltifatlarla günüm güzelleşti. Hiçbir zaman sahip olduğum parfümler arasında en özeli olmadı ama en güvenlilerden biri oldu. Farklı Aventus "batch"leri (parfüm sektöründe farklı zamanlarda üretilen yığınları ifade ediyor) denedim ve kullandım. Evet, bazıları açılışta farklılığını hissettiriyordu ancak yarım saat sonra hiçbirinin ayırt edilebilecek kadar farklı olmadığını düşündüm. Birkaç yıldır piyasada olan Aventus’ların performansı konusunda eleştiriler yazılıyor. Uzun süredir yeni şişe almadığım için yorum yapamayacağım. Zira açılış farklılıklarından ötürü ayaküstü denemeyle yapılacak yorum değil.


Neden bu kadar çok satıyor bu Aventus? İstatistikteki normal dağılım eğrisi ile açıklayayım. Tabi Para-Çokomel eğrisi olarak düşünene de saygı duyarım. Grafiğin X ekseni toplumdaki kişi sayısını, Y ekseni de beğeni düzeyini ifade etsin. Aventus’un çizeceği; sola çarpık ve basıklığı son derece az, sivri bir normal dağılım eğrisi. Toplumun büyük çoğunluğunun beğenisini toplayan, kayıtsız kalan ve beğenmeyenlerin azınlıkta olduğu bir dağılımdan bahsediyorum. Yani riski dengeli, getirisi göreceli olarak fazla bir portföy. Aynı segmentteki rakiplerine kıyasa daha pahalı ama sorunsuz bir alman arabası. Takım elbise ile veya deniz şortuyla rahatlıkla kullanılabilen bir Rolex Submariner. “Ping” sesi ile dikkati üzerine toplayan bir Dupont çakmak…


İster beğeni, ister merak, istersek sürü etkisi diyelim, niş parfüme meraklı kesimin çok büyük bir çoğunluğu Aventus’u satın aldı. Satın alanların bir kısmı “o kadar övülen bu muymuş?” diye düşünüp elden çıkardı, sonra tekrar satın aldı. Bir kısmı Aventus ile aynı yoldan ilerleyen diğer parfümleri keşfedince Aventus’tan uzaklaştı. Bir kısmı da yeni "batch"ler eskisi kadar performanslı değil dedi ve küstü. Bir kısmı için de kullanım sıklığından bağımsız, koleksiyonun demirbaşı niteliğinde Aventus. Ben son bölümdeyim, çünkü her ortamda güvenle kullanılacak, çok sevilmese bile kimsenin burun kıvırmayacağı parfümlere her daim kontenjanım var. Belli ortamlarda sürekli kokusunu almaktan sıkılsam da Aventus'u güvenli limanım olarak görüyorum. Üstüne üstlük bu hobinin 10 yıl önceki, parfüm evlerinin sanat için sanat yaptığı, temiz dönemlerini hatırlatıyor bana. Hem de hiçbir bilinçsel süzgeçten geçmeden…© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall