19 Ağustos 2019 Pazartesi

Nishane - Ani

S-400 alırsan F-35 vermeyiz… Patriot’u satmamamız hataydı ama yine de sonuçlarına katlanacaksınız… Çok iyi bir müttefikimizsiniz… Ek vergi getiririm… Android desteğini kesin… Venezuela ile iş yapan bizden değildir… Rahibi verin rahibi… Ha tamam vermişsiniz, peki S-400’ü ne yapalım?


Ne derseler o! Mikro bazda dahi ne tüketmemiz gerektiğine ihtiyacımız gözetilmeden karar veriliyor. Hal böyleyken ihracat yapılabilen her kalem mal, artık altın değerinde. Bir de küresel dengeleri elde tutan ülkelere ihracat yapıp tutulan mal, baş tacı edilesi! 2014 yılında “İlk Türk Niş Parfüm Markası” tanımıyla paylaştığım Nishane, yurt dışındaki başarılarıyla alnının akıyla baş tacımız konumunda.

Her yıl tanıttığı yeni koleksiyonu ile parfüm dünyasını iyiden iyiye adından söz ettirir hale gelen Nishane, bu yıl 6 yeni tasarımla parfüm severlerin karşısındaydı. Ani, şimdiden butiklerin en iyi satan listelerine girerken Unutamam ve Nefs’in de zamanla büyük ilgi göreceğini düşünüyorum. Kirli fujer Unutamam ve zengin oryantal Nefs’i soğuk havalara bırakıp, yaz kış kullanılabilecek Ani’ye odaklanalım.


Parfüm ismini Türkiye Ermenistan sınırına yakın Ani Harabeleri’nden alıyor. Ani’yi tasarlayan isim olan Cecile Zarokian, Ermeni asıllı bir Fransız olunca, isimdeki gönderme oldukça manidar. Büyük harfle yazıldığında da dilimizdeki “Anı” sözcüğü ile sesteş olan Ani, koklamadan ilgi uyandırmayı başarıyor. Parfümör koltuğundaki Cecile Zarokian; Jovoy Private Label gibi modern bir maçoyu, yine Jovoy’dan Remember Me gibi Chai Tea Latte kıvamında parfümü, David Jourquin için derili gourmand Cuir de R'Eve’i, Jaques Fath için harika deri ve amber kombinasyonu olan Bel Ambre’yi ve de Puredistance Sheiduna gibi balzamik turunçgil ve tütsünün harmanlandığı harika parfümleri yaratabilecek kadar özgün ve başarılı bir isim. Genç parfümörün Nishane için tasarladığı Ani ise zencefil destekli kremsi bir vanilya parfümü.

Ani, vanilya hâkimiyetinde pembe biber, bergamot ve zencefille açılıyor. Normal şartlarda hızlıca uçup giden pembe biber dahi zencefil ile birlikte uzunca bir süre kendini hissettiriyor. Extrait konsantrasyonuna sahip parfüm, baştan sona transparan ilerlerken Cecile, bir kez daha övgülerin haksız olmadığını kanıtlamış.
fotoğraf: instagram.com/gurmekokular 

Ortalara doğru vanilya ve zencefil ikilisine kakule ve naif bir gül eşlik ediyor. Ani, sonrasında kafası hafif dumanlı bir vanilya parfümü olarak kullanıcısına keyif vermeye devam ediyor. Bourbonu andıran vanilya kullanımı, pastamsı kokudan uzaklaştırıp, parfüme olgun bir hissiyat katıyor. Alttan hissedilen sedir ise harmanın denge kaynağı.

Markanın önceki gourmand tasarımı olan Fan Your Flames, ölümüne tatlı severlere hitap ederken Ani, vanilya aşığı olup da kullanımı kolay, naif bir parfüm arayanların ihtiyacını karşılıyor. Diptyque Eau Duelle, Carner Barcelona El Born ve Guerlain Spiritueuse Double Vanille tarzı vanilya sevenlerin kayıtsız kalmaması gereken bir tasarım Nishane’nin yeni gözbebeği. Tatlı yapısı ve yoğun konsantrasyonuna rağmen yaz aylarında bile kolaylıkla kullanılabilen Ani, zaman ve mekan seçmeden kalıcılık ve fark edilirlik değerleriyle rakipleri arasında parlıyor.


Rammstein haklı. Hepimiz Amerika’da yaşıyoruz. Ürettikleri ve direttikleriyle hayatımızın her noktasında Amerikan idolleri ve malları mevcut. Müşteri garantili otoyol ve hastanelerimizin maliyeti dolar cinsinden hesaplanırken oralarda bile büyük başarılara imza atan Nishane, gurur kaynağımız!

3 yorum

 1. Selamlar, acemi bir parfümsever olarak görüşünüze ihtiyacım var.. Ani'yi denedim ve bozuk limonlu tatlı yada nasıl diyeyim, prilli bulaşık suyu gibi bir nota yada bileşen hissettim ve beğenmedim.. Aynı limonlu kötü bileşeni Jovoy - Remember Me parfümünde de hissettim ki parfümörler aynıymış.. Böyle bir nota yada bileşen var mıdır, ben mi abartıyorum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Remember Me sonlara doğru hafiften tuzlu bir hissiyata bürünüyor. Belki o rahatsız etmiştir sizi. Ani'ye tekrar şans verebilirsiniz. Kadife gibi akıp gidiyor... Biraz uzaktan (konsantrasyonu yoğun olduğu için), çok sıcak olmayan bir günde verin o ikinci şansı da :)

   Sil
 2. Sıde effect i yorumlar mısınız

  YanıtlaSil

© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall