30 Ağustos 2014 Cumartesi

Jovoy - Private Label

Zaman zaman karakter ve tarza göre parfüm eşleştirmeleri düşünüyorum. Hatta yakın çevreme “xxx tam senin parfümün. Al, beğenmezsen senden satın alacağım” gibi iddialı önerilerim bile oluyor. Eşsiz tarzı olan parfümleri, onlarla uyum sağlayabilecek karakterlerle örtüştürmek, bana göre bu hobinin en eğlenceli yanlarından biri. Geçtiğimiz aylarda; iyi giyinmeyi ve iyi yerlerde yemek yemeyi seven, başına buyruk birine önerebileceğim parfüm listesine yeni bir üye daha ekledim mesela…

Jovoy, kökenli 1923 yılına kadar uzanan bir Fransız niş parfüm markası. Yine 1920’li yıllarda isim değişikliği geçiren ve ardından karanlığa gömülen marka, 2006 yılında Francois Hénin isimli parfüm tutkunu tarafından diriltiliyor ve 2007 yılında görücüye çıkan “Les 7 Parfums Capitaux” koleksiyonuyla niş parfüm dünyasına tekrar adım atıyor. Paris’te yer alan Avrupa’nın en seçkin parfüm butiklerinden olan Jovoy, kendi parfümlerinin dışında dünyanın dört bir yanından özenle seçilen markalara da ev sahipliği yapmakta. Parfümlerle bu kadar haşır neşir olan Francois Hénin, 2011 yılında sektörün en yetenekli parfümörleriyle çalıştığı yeni serisini görücüye çıkarıyor ve markanın altın çağı başlamış oluyor.


Bertrand Duchaufour, Sidonie Lancesseur ve Cecile Zarokian gibi niş parfüm dünyasının gözde isimlerini arkasına alan Jovoy, koku tasarımından sunuma kadar en ince detayı düşünen bir marka. Niş parfüm tanımına yakışır nitelikte ürünlerin yer aldığı yeni seride en çok dikkatimi çeken parfüm, 2009 yılında Amouage Epic Woman ile yakaladığı başarı ile yıldızı parlayan Cecile Zarokian imzalı Private Label.

Acımsı ve topraksı, “earthy” diye tabir edilen vetiver ve deriyle açılıyor Private Label. Private Label değil de Private Gentleman's Club sanki… Etkileyici ve karizmatik başlıyor parfüm. Modern bir maçoyu betimliyor Private Label!

Cecile Zarokian kusursuz bir başlangıç tasarlamış Private Label için. Genç parfümöre güvenen Francois Hénin de beklentisinin karşılığını almış… Taviz vermeden sert olan hem de zerre kadar eski kafa hissiyat barındırmayan başka bir parfüme daha rastlamadım desem yeridir. Modern maço dedim ya, şöyle bir tablo çizmiş Cecile…


Vetiver ve deri uzun süre iktidarda kaldıktan sonra paçuli kendini göstermeye başlıyor. Baştaki topraksı tabir edilen vetiver’le aynı yolda ilerleyen topraksı bir paçuli kullanılmış parfümün harmanında. Cecile, eski kafa parfümlerin demirbaş notalarını öylesine ustalıkla yorumlamış ki, yeni parfüm evlerinin bu kızın peşinde olmasına şaşırmamalı.

Private Label’ın orta kısımlarında deri etkisini kaybederken paçuli, vetivere eşlik eden yardımcı oyuncu rolünü devralıyor. Ara sıra kendini belli eden sandal ağacı da harmanı dengeleyerek acımsı havayı bastırıyor. Bu noktada Cecile Zarokian ile tarzlarını yakın bulduğum Sidonie Lancesseur imzalı Kilian - Cruel Intentions'ı da anımsatıyor bana Private Label...


Jovoy’un parfümleri uniseks olarak pazarlanıyor. Ancak notalarından da anlaşılabileceği gibi Private Label erkeğe yakışan bir parfüm. Eşin ya da kız arkadaşın hoşuna gitmese bile gizlice kullanılacak bir keyif parfümü.

Jovoy sıradan bir vetiver parfümü tasarlamamış... Kendinden emin, attığı adımı bilen adamın vetiver tercihini yansıtmış. Genele hitap gücü yüksek olmasa da parfümün beğenilmesi tamamen kullanana bağlı… Şık bir ceket - pantolon kombinasyonu isteyen, tişörtü küçümseyen bir parfüm Private Label. Kendine has karakteri olan nadir parfümlerden biri… Sonlarına doğru da şıklığından ödün vermeyen ihtiyar bir delikanlı!


Yarattığı karanlık kompozisyonun kalıcılık ve fark edilirlik değerlerinde elini korkak alıştırmamış Cecile. Parfümün fark edilirliği üst düzey olmasa da kullanıcısını üzmeyecek kadar iyi. Kalıcılık ise kusursuz… Parfüm gün boyu kendini hissettiriyor. Nispeten değişmeyen, aynı çizgide giden bir tarzı var Private Label’ın.

Dünyanın en seçkin markalarını bünyesinde toplamış bir butik düşünün. Yıllardır o markaları satan butiğin, aynı raflarda kendi markasını da pazarlaması için ne kadar özenli davranması gerektiği açıktır… Private Label, onlarca başarılı vetiver parfümü arasında, ayrıcalıklı parfüm zevkine hitap eden iddialı bir tasarım! Herkese yakışmayacağı da bir gerçek… Girişte de bahsettiğim gibi; iyi giyinmeyi ve iyi yerlerde yemek yemeyi seven, başına buyruk biri için imza parfümü olacak kalitede üst düzey bir vetiver yorumu Private Label.

4 yorum

 1. Efsanevi parfümler listesinde ilk 5te kendine yer bulacak bir parfüm. Yorum için teşekkürler. En alttaki fotografa da bayıldım.

  YanıtlaSil
 2. İnternette bulabileceğim güvenli bir site varmı acaba?

  YanıtlaSil
 3. N11 sitesinde bulabilirsiniz

  YanıtlaSil
 4. Bu kadar has ve gerçek kalıcı ve performanslı bir parfüme başka denk gelmedim.harika bir parfüm

  YanıtlaSil

© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall