31 Mayıs 2014 Cumartesi

CB I Hate Perfume Dosyası

Yazılarımda tanıtım kısımlarını olabildiğince kısa tutuyorum. Parfümün adının nereden geldiğinden başlayıp, her markanın tarihçesini uzun uzun yazmak bana göre değil. Kokunun ve parfümörün tarzının bende uyandırdıklarını aktarmayı seviyorum. Ancak bu sefer durum biraz farklı… Uzun yıllardır denemek istediğim, hakkında öğrendiklerim arttıkça merak ettiğim marka CB I Hate Perfume için düşündüklerimi parfüm yorumlarının öncesine sıkıştırmak istemedim. Aynı Creed için yaptığım gibi, CB I Hate Perfume için de bağımsız bir yazı yazmaya karar verdim.


CB I Hate Perfume; New York’ta faaliyet gösteren, parfüm dünyasının en radikal markalarından biri. Markanın ismi, parfüm evinin kurucusu ve parfümörü Christopher Brosius’un adının baş harflerinden ve parfüm hakkındaki düşüncelerinden geliyor. İnternet sitesinde “Parfümden nefret ediyorum” diye başlayıp “Parfümör olmaya aşığım” diye biten bir manifestosu var ki, ticari kaygılardan bu denli uzak bir tanıtım yazısına daha henüz rastlamadım… Samimi olduğu her halinden belli biri Christopher.

Christopher Brosius, çocukken sanatçı ya da bilim adamı olmak istediğini, parfümör olarak her ikisinden de bir parça olabildiğini belirtiyor. Hayallerini gerçekleştirebilmiş bir adam… Herhangi bir parfüm evi ya da tasarım ekibine bağlı olmaksızın, kendi markası altında canının istediğini yapıp kelimenin tam anlamıyla serbest takılan şanslı biri!

Parfümden nefret ettiğini, taksicilik yaptığı dönemde taksisine binen kadınların parfümleri midesini bulandırdığında keşfediyor Christopher Brosius. Taksiciliğin yanı sıra, farklı dönemlerde mimarlık okuyan ve giysi tasarımı yapan Christopher, Barney’s in kozmetik departmanında da çalışırken karşılaştığı bir fırsatla Kiehl’s da çalışmaya başlıyor.

Christopher Brosius, Fotoğraf: Michael Weiss

Kiehl’s bünyesinde 4 yıl çalıştıktan sonra New York’un kaosu andıran şehir hayatından bıkan Christopher, Pennsylvania’daki aile çiftliklerine taşınıyor. O dönemde bir arkadaşının tavsiyesiyle tanıştığı “A Natural History of the Senses” isimli bir kitapla birlikte kendi parfümlerini yapma işini ciddi ciddi düşünmeye başlıyor ve 1993 yılında kendi kullanımı için ilk parfümünü tasarlıyor.

Christopher toprağın ve toprakta yetişenlerin kokusuna aşık! Adaşı Christopher Gable ile 90’lı yıllarda kurdukları Demeter markası altında ilk denemeleri de taze toprağın ve yeşilliklerin kokularını oluşturma üzerine oluyor. Hatta toprağın üzerine yağan karın bile kokusunu şişeliyor Christopher. Yaklaşık 12 yıl Demeter için tek nota ağırlıklı parfüm üreten Christopher, 2004 yılında kendi adını verdiği CB I Hate Perfume butiğini açıyor.

Fotoğraf: Evaan Kheraj

Mümkün olan her hoş kokuyu yakalamak üzere yeni bir başlangıç yapan Christopher, CB I Hate Perfume ile Demeter’den farklı olarak daha kompleks parfümler yapıyor. Yine ağırlık belli bir tema üzerine otursa da kullandığı destekleyici notalar, Christopher’ın aklındaki sanat anlayışını daha rahat yansıtmasına olanak sağlıyor.

BBC’nin yayınladığı parfüm belgeselinin “Anıları Şişelemek” isimli ikinci bölümüne de ilham kaynağı olan Christopher Brosius her “şeyi” koklamayı seven biri. Gittiği her ortamda nesneleri koklayıp yeni parfümleri için fikir ediniyor ve denemeler yapıyor. İkinci el eşya mağazasındaki telefonu bile kokluyor!

CB I Hate Perfume kişiye özel parfüm de tasarlayan bir marka. BBC’nin belgeselinde, Londra’nın kokusunu özleyen bir müşterisi için kalkıp Londra’ya gidiyor ve müşterisinin tarif ettiği nesne ve mekânların kokularını inceliyor. Yaptığı işe tutkuyla bağlı olmayan biri yapabilir mi böyle bir hareket? Her ne kadar parfümden nefret ettiğini söylese de, Christopher gerçek bir parfümör ve yetenekli bir sanatçı.


Parfüm evinin tasarladığı kullanıma hazır parfümler, “perfume absolute” ve “water perfume” adında iki farklı konsantrasyonda pazarlanıyor. Perfume absolute, yağ kıvamında iken water perfume Eau de Toilette’e yakın performansta bir konsantrasyon. Bilinmesi gereken önemli bir nokta ise ne perfume absolute’da ne de water perfume’da alkol kullanılmadığı… Doğal olarak parfümlerin kalıcılık ve fark edilirlik değerlerinin fazla yüksek olduğunu söyleyemem. Zaten CB I Hate Perfume’un olayı o değil… Etraftakileri etkileyip yeni hikâyeler yaratmaktan ziyade anılarımızı canlandırmayı amaçlıyor Christopher.

Ara sıra koklayıp huzurlu hissetmek için serinin birkaç parfümüne sahip olmak istiyorum çünkü doğanın sakinliğini hissettirebiliyorlar! Under the Arbor bir elimde, Black March bir elimde yalnız başına ormanda uzanıyor gibiyim... Invisible Monster ya da Outside koklayıp tarlaya da gidebilirim… Ya da At theBeach 1966 ile kumsal olabilir…

CB I Hate Perfume’un denediğim parfümleri arasında kitleleri peşinden sürükleyecek hit bir parfüm yok. Christopher Brosius’un amacının da olmadığına eminim… “Herkes gibi kokan insanlardan iğreniyorum” diyen birinin piyasa işi parfüm tasarlaması beklenemez. Toprakla uğraşan adamın ya da yemek yapan kadının kendi gibi kokacağı parfümler tasarlamış Christopher. Ya da doğup büyüdüğü yere özlem duyanlar için zaman yolculuğunu icat etmiş… Kaybettiklerine üzülenler için onları hatırlatacak bir şeyler yaratmaya çalışmış… Çok uzaklarda olmayıp da haberi olsaydı Gezi Parkı’nın da kokusunu yapardı belki... Belki de maden ocaklarının kokusunu şişelerdi hüzünlü bir şekilde…


Nefes aldığımız için yaşıyor, her nefeste kokluyoruz diyor Christopher. Sadece duruşu itibariyle bile, parfüm hobisiyle yakından ilgilenen tayfanın mutlaka denemesi gereken bir marka CB I Hate Perfume. Alım listesine eklenecek parfüm çıkmasa bile Christopher Brosius’un sanat eserlerini tecrübe etmek, parfüm dünyasının derinlerine inen yolda mola vermesi oldukça keyifli bir durak!

Not: “Koku hayattır” diyen Christopher, markanın 10. yılına özel “The Box” isimli, kendi deyimiyle harfler yerine kokuları kullandığı bir kitap çıkardı. “Kutu”, içinde CB I Hate Perfume’un şimdiye kadar çıkardığı tüm (kişiye özel olanlar hariç) parfümlerin 15ml özel şişeli versiyonların, açıklayıcı dokümanların, sayı, imza ve sertifika gibi koleksiyonerlerin ilgisini çekebilecek detayların bulunduğu, yüksek fiyatlı özel bir ürün.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall