15 Ocak 2016 Cuma

2015 Yılı Niş Parfüm Raporu - Bölüm 2

2015 Yılı Niş Parfüm Raporu'nun ilk bölümünde yılın özeti, sektör bazlı gelişler ve parfüm evlerinin 2015 yılı içindeki aktiviteleri yer almakta. İkinci ve son bölümde de alfabetik sırayla marka bazlı değerlendirmeler devam ederken geçtiğimiz yıl olduğu gibi, ana akım parfüm raporunun da kısa bir süre sonra sitede yer alacağı bilgisini vereyim.

Kullandığım kısaltma ve terimler;

(K): Kadın kullanımı için pazarlanan parfüm
(E): Erkek kullanımı için pazarlanan parfüm
(U): Her iki cinsiyetin kullanımına yönelik pazarlanan parfüm
Flanker: Ticari başarı yakalayan parfümün içeriğine belli bir oranda sadık kalınarak ya da tamamen değiştirilerek yeni bir parfüm yaratılması ve isminin başına ya da sonuna genellikle “intense”, “sport”, “l’eau” ya da “fresh” gibi kelimeler eklenerek piyasaya sürülmesine verilen isim.
Jenerik: İngilizce karşılığı “generic” olan, sıradan ve özelliksiz anlamına gelen sıfat.
Gourmand: Yiyeceği andıran tatlı parfüm.
Indie House: Nispeten düşük bütçeli, üretim miktarı ve dağıtım ağı sınırlı butik parfüm evi.

Not: Markalar alfabetik olarak sıralanmıştır.

Frédéric Malle – Çizgisini bozmayan nadir markalar arasında yer alıyor Frederic Malle. 2015 yılında tanıtılan Cologne Indélébile (U), markanın ununu elemiş eleğini asmış olduğunun somut göstergesi. Yüzlerce kez tekrarlanan çatıyı bir de usta parfümör Dominique Ropion yorumlamış Cologne Indélébile ile. Sonuç mu? Parfümün adından da markadan da ne bekleniyorsa o. Jenerik ama kalite hissiyatı son derece yüksek bir tasarım… Yılın sonlarına doğru tanıtılan Monsieur (E) ise henüz raflara teşrif etmiş değil. Parfümün tasarımcısının Bruno Jovanovic olması merakımı bir kat daha arttırıyor.

Gabriella Chieffo, yeni tanıştığım ve hayran olduğum bir parfüm evi. Markanın 2015 çıkışlı her iki tasarımı da Art and Olfaction ödüllü sahibi genç yetenek Luca Maffei imzalı. Acquasala (U) bol tuzlu bir deniz kenarı parfümü. Kimyon, iris ve odunsu notaların desteğiyle, tarzın şimdiye kadar denediğim en zengin örneği desem yeridir. Variazione di Ragù (U) ise bol baharatlı, alttan alttan derinin hissedildiği odunsu bir parfüm. Kış aylarında kullanımı ayrı bir keyif veren Variazione di Ragù, bu yıl favori parfümlerim arasında yer alıyor.


Hayari bu yıl An Exceptional Rose Collection adında bir seri ile görücüye çıktı. Sidonie Lancesseur imzalı Rose Chic (K) de diğer tasarım Amour Elegant (K) da oldukça özellikli parfümler olsa da serinin yıldızı oldukça derin ve yoğun bir balzamik amber parfümü olan FeHom (E). Sandal ağacı ve vanilyanın desteğiyle usta işi bir tasarıma dönüşen FeHom, 2015 yılında favorim olan amber tasarımı.


Heeley – Hedef pazara ulaşmak adına hiçbir faaliyette bulunmayan Heeley’in Phoenicia (U) ve Chypre 21 (U) isimlerinin verildiği iki parfüm çıkardığını fısıldadı kuşlar. Deneyene kadar inanmam…

Hermes – Jean-Claude Ellena’yı emekliye ayırmaya hazırlanan Hermes, bu yıl niş pazarlanan Hermèssence serisine yeni bir ekleme yapmadı. Neyse ki şahane deri parfümü Cuir d`Ange’ın tadı hala damağımızda.

Histoires de Parfums – Yılın sonlarına doğru görücüye çıkan This Is Not A Blue Bottle (U), bana göre This Is Not Histoires de Parfums. Fazlaca iltifat toplama potansiyeline sahip, ana akım tayfaya göz kırpan bir parfüm tasarlamış Gerald Ghislain ve Julien Rasquinet. Şişe mavi mi değil mi bilemeyeceğim ama marka “bu” değil.

House of Sillage Yüksek sosyeteyi hedef kitle olarak belirleyen House of Sillage, bu yıl erkek kullanımı için pazarladığı Dignified (E)’ı tanıtı. Vetiver, safran ve oud ile rafine, akıp giden bir parfüm Dignified. Markanın ilk erkek parfümünden daha iddialı bir tasarım beklesem de Dignified yabana atılacak (şişe tasarımı hariç) bir tasarım değil. Yıl içinde görücüye çıkan Hauts Bijoux (K) ise vanilyalı ve meyveli jenerik bir çiçek parfümü.


Huitième Art, yılın en çalışkan ismi olan Pierre Guillaume’in yan projelerinden biri. Markanın 2015 yılında tasarladığı Shermine (U), odunsu notalarla desteklenen, naif bir vanilya parfümü olmuş. Gourmand parfümlerin üstadından tatlılığı tam kararında yeni bir tasarıma daha imza atmış Pierre Guillaume.

Jo Malone Estée Lauder grup bünyesinde faaliyet gösteren Jo Malone, 2015 yılını dolu dolu geçiren markalar arasında. Yıl içinde markanın en güçlü silahı Mimosa & Cardamom (U) oldu. Çiçek yaprakları ve kakulenin daha iyi bir kombinasyonu var mı bilmiyorum… Üstelik markanın çizgisinden beklenmeyecek kadar da yüksek performansa sahip Mimosa & Cardamom (U). 2015 yılında tanıtılan bir diğer parfüm Incense & Cedrat (U) da balzamik notaların ağırlıkta olduğu, günlük kullanıma uygun bir tütsü parfümü. Tarz itibariyle markanın uzmanlık alanı olmasa da denemeye değer bir parfüm Incense & Cedrat. Yine yıl içinde tanıtılan Rock The Ages koleksiyonu beni Mimosa & Cardamom ve Incense & Cedrat kadar etkilemese de markanın ürün gamına yapılan yerinde bir ekleme olduğunu düşünüyorum. Kulağa hoş geldiyse, Birch & Black Pepper (U) es geçilmemeli.


Juliette Has A Gun, Acqua di Parma’lara selam çakan, bergamot destekli portakal çiçeği parfümü olan Gentlewoman (K)’ı piyasaya sürdü yıl içinde. İsme uygun olarak biraz da feminen bir dokunuş beklerdim ama parfüm, bu haliyle tam bir İtalyan beyefendisi. Bolca ambroxan desteği ile Acqua di Parma meets Escentric Molecules.

Jul et Mad, yılın en büyük çıkışını yapan markalar arasında. Genç yetenek Luca Maffei imzalı Garuda (U), niş parfüm felsefesini yansıtan zor ama çekici bir kompozisyon. Néa (K) ve Nin-Shar (U) da yıllın dikkat çeken parfümleri arasında yer alıyor. Bu yıl Jul et Mad’de boş yok.


Kilian – 2007 yılından günümüze kadar 50’nin üzerinde parfüm tasarlayan Kilian işin ruhunu kaybetti kaybedecek… Neredeyse ana akım diyebileceğim, markanın butiklerine ve çeşitli satış noktalarına özel tasarladığı parfümleri saymazsak yılı Voulez-Vous Coucher Avec Moi (K) ve Sophie Matisse Art Edition koleksiyonu ile geçirdi Kilian. Yılın en kötü parfüm ismi (benimle uyur musunuz anlamına geliyor) diyebileceğim Voulez-Vous Coucher Avec Moi, eski kafa hissiyatlı jenerik bir ylang ylang ve vanilya parfümü. Sophie Matisse Art Edition koleksiyonunun yıldızı ise Straight to Heaven, Splash of Lemon. Sidonie Lancesseur öyle bir parfüm yapmış ki zamanında, üzerine limon sıkılsa bile güzel… Straight to Heaven, Splash of Lemon, temelde limonlu Straight to Heaven. Hatta Straight to Heaven Summer Edition diyeyim… Arada bir yap böyle güzellikler! Bu bile yeter bize bay Hennessy.

L`Artisan Parfumeur, usta parfümör Bertrand Duchaufour’un imzasını taşıyan kompleks yapıdaki gourmand Noir Exquis (U) ve baharı çağrıştıran ferah bir gül parfümü olan Rose Privée (U) ile yılı tamamladı. Kim ne derse desin, L`Artisan en sevdiğim parfüm evlerinden biri. Yıllardır çizgisini bozmaması da markaya olan bağlılığımı arttırıyor.


Le Galion, küllerinden doğan bir marka. Heritage olarak nitelendirdiğim koleksiyonuna Cuir (U) ve Vetyver (U)’i ekledi. Vetyver fark yaratan bir tasarım olmasa da Cuir; balzamik yapıda, amber destekli etkileyici bir parfüm.

Lorenzo Villoresi hiçbir akıma kapılmadan, bildiği yoldan şaşmayan bir parfüm evi. Bay Villoresi, bu yıl da trendleri umursamayarak dibine kadar eski kafa hissiyatıyla, hayvansal notalarla desteklenen pudralı bir floral parfüm olan Kamasurabhi (U)’yi tasarladı. Parfüm için tarzın en dengeli ve başarılı örneği desem abartmış olmam. Önümüzdeki yıl sandıktan çıkacak notaları merakla bekliyorum.

Laurent Mazzone Parfums, bütün enerjisini stratejisini pazarlama üzerine yoğunlaştıran bir marka haline gelip niş felsefeden bir hayli uzaklaştı 2015 yılında. Fabrika gibi üretilen parfümler, görkemli standlar ve büyük reklam kampanyaları... Sanırım markayı bir sonraki yıl “Ana Akım” kısmına taşımak daha uygun olacak.

Maison Francis Kurkdjian - Sevim koş, MFK gül, oud ve vanilya tasarımlarına son noktayı koymuş! Birbirinin kopyası parfüm evleri, tarzdan nefret ettirmişken Oud Satin Mood (U) ilaç gibi geldi.  Daha iyisi var mı ya da yapılabilir mi, tartışılır! Yıl içinde bir yazlık bir de kışlık bomba şeklinde giden marka, Aqua Vitae Forte (U) ile hali hazırda çok hoş bir yaz parfümü olan Aqua Vitae’yı güçlendirdi.


Masque Milano – Her yeni parfümünü eylül ayında tanıtan markayı denemekte geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da geciktim. Büyük beklentilerimin olduğu bir parfüm Masque’ın 2015 tasarımı Romanza (U). Ne de olsa tasarımcısı bu yılki favori parfümümü (söylemem, sonuna kadar okuyun) yaratan Cristiano Canali.

Memo – Deri notasına değil de ismine takmış markalardan biri olan Memo, bu yıl “leather” serisinin yeni üyesi African Leather (U)’ı görücüye çıkardı. Tauer’in L`Air du Desert Marocain’ini andıran safranlı bir deri parfümü Afrıcan Leather. Bana kalırsa da markanın leather serisinin en başarılı tasarımı. Markadan iki yıl içerisinde “Turkish Leather” isminde bir parfüm bekliyorum. Demedi demeyin!


MiN New York, yeni tanıştığım bir marka. Tıpkı Aedes de Venustas gibi New York’ta bir parfüm butiği olan MiN New York, sektördeki tecrübelerini yeni yarattığı koleksiyonuna aktarmış durumda. Parfümlerin hangi birinden bahsetsem bilmiyorum ama her birinin tasarımı kadar hikâyesi de oldukça başarılı kurgulanmış. Marka ile henüz tanışmamış parfüm severlerin burun kabartmasını öneririm.

Montale ve Mancera, 2015 yılında da 789 parfüm tasarladı. Pek tabi bunları da Pierre Montale ve Pierre Mancera isimli hiç var olmayan şahıslar tuttu, kesti, pişirdi ve bizlere yedirdi…

Naomi Goodsir – Eylül ekim gibi tanıtılan parfümleri yıl bitmeden denemekte zorlanıyorum. Maalesef Iris Cendre (U) de onlardan biri. Markaya olan inancım çok yüksek. Muhtemelen yine şahane bir tasarım bizleri bekliyor.

Neela Vermeire Créations – Markanın 2015 yılında pazara sunduğu Pichola (U) hakkında yazılacak o kadar çok şey var ki, ancak bir kısmını yazabildim. Özet bilgi verdiğim bu bölümde, parfüm için sadece “muhteşem” diyebilirim.


O’Driu - Angelo Orazio Pregoni, parfüm dünyasında yılın en sansasyonel ismi. Olfaktif tasarımlarını şovlarla süsleyen kaçık adam, yılı Ven-Det-Ta koleksiyonu, Satyricon (U), Italian Angel (U) ve Kiss My Ass Basenotes (U) ile tamamladı. Son iki parfümü deneyemesem de Satyricon ve üçleme şeklindeki Ven-Det-Ta’lar beni oldukça etkiledi. KMA Basenotes ise 2015 yılının açık ara en iyi parfüm ismi.

Olfactive Studio – Sıkça yaşanan bir diyaloğu markanın yeni tasarımı Selfie (U) ile tekrarladık…
- Bunu deneyebilir miyim?
- Efendim ürün geldi ama maalesef tester yok...
- %?&!

Olibere – Yılın sürprizlerinden biri çiçeği burnunda Olibere. Tesadüfen denk geldiğim Fransız menşeili marka, umut vadeden tayfa arasında yerini aldı. Bertrand Duchaufour imzalı Escapade a Byzance (U), safran ve tütsü destekli hoş bir tarçın parfümü. Serinin Bertrand Duchaufour imzalı diğer tasarımları Balinesque (U) ve Paradis Lointains (U) de es geçilmemesi gereken tasarımlar arasında yer alıyor.

Olivier Durbano – Değerli dostum Olivier Durbano’nun yeni 2011 tasarımı Chrysollite (U) adını taşıyor. Serinin geri kalanından oldukça farklı, baharat destekli bir zencefil parfümü tasarlamış Olivier. Yetenekli parfümörün tarzını zorlayıcı bulanlar için Chrysollite, Durbano 101 kıvamında.

Ormonde Jayne, ünlü parfümör Geza Schoen’in potansiyelini sonuna kadar kullandığı markaların başında geliyor. Markanın parfümleri ülkemize rötarlı geldiği için çok merak ettiğim Vanille d'Iris (U)’i henüz deneyebilmiş değilim.


Parfumerie Generale – Bu yıl diğer markalarına ağırlık veren Pierre Guillaume, asıl markası Parfumerie Generale’i nadasa bıraktı. Hani tabak çeviren akrobatlar vardır ya, öyle bir disiplinle yönetiyor işlerini Pierre. Bravo!

Parfums de Nicolaï – Köklü marka yılı Ambre Cashmere Intense (U) ve L’Eau Corail (K) ile geçirdi. L’Eau Corail pek ilgimi çekmese de yılı Ambre Cashmere Intense, Hayari – FeHom ile birlikte yılın amber boşluğunu dolduran hoş bir tasarım.

Paul Emilien, umut vadeden yeni markalardan biri. 2015 yılında tanıtılan Chaleur Gitane (U), kararında tatlandırılmış hoş bir paçuli ve amber parfümü. Pure Addiction ile tanıştığımdan beri Paul’u yakın markaja almış durumdayım.

instagram.com/gurmekokular 

Penhaligon`s, bu yıl harikalar yarattı. Kelimenin tam anlamıyla boş yok! Halfeti (U), Amouage tarzında oud ve safran kompozisyonu. İlk kez açıldığı sularda oldukça başarılı bir iş çıkarmış Penhaligon`s. No. 33 Eau de Cologne (E), markanın genel tarzında modern bir kolonya. Tazın meraklısı için oldukça kaliteli bir yorum. Ostara (K) ise yine Bertrand Duchaufour imzalı müthiş bir nergis parfümü. Kompleks ve zengin! Tek tek yılın en iyileri diyemesem de toplama bakıldığında Penhaligon`s ve Pierre Guillaume Croisière Collection yılın en başarılı iki parfüm markası benim için.


Pierre Bourdon – Ünlü parfümör 2015 yılında bağımsızlığını ilan etti ve kendi adını taşıyan marka altında 5 parfümden oluşan bir parfüm koleksiyonu tasarladı. Parfümleri henüz deneme şansım olmadı ama umarım Mark Buxton gibi Pierre Bourdon da kendi markasıyla, diğer markalara yaptığı tasarımlarının gölgesinde kalmaz.

Pierre Guillaume Croisière Collection Ödül töreninde olsaydık Pierre Guillaume Croisière Collection’ı yılın en iyi çıkış yapan markası seçerdim. Usta parfümör Pierre, yeni markasında seyahatlerinden aldığı ilhamı yansıtmış durumda. Metal Hurlant (U), Jangala (U) ve Paris Seychelles (U) yıl boyunca bana en çok keyif veren tasarımların başında geliyor. Henüz şekillenme aşamasında bir deneme listeniz varsa Croisière Collection’ı başa alın derim.

instagram.com/gurmekokular

Puredistance – 2014 yılını sessiz sedasız geçiren Hollandalı parfüm evi Puredistance, 2015’i White (K) ile selamladı. Marka benim için “M” ile bütünleştiğinden diğer tasarımlar için beklentim yüksek oluyor. Durum böyle olunca hayal kırıklığı da kaçınılmaz oluyor. White, Antoine Lie imzalı bol miskli bir gül parfümü. Tasarımın kalite hissiyatı üst düzey olsa da parfüm, tarz olarak fark yaratabilecek seviyede değil. Bakmayın siz bana, markadan beklentilerim yönünde böyle diyorum belki de…

Première Note, 2014 yılının sürpriz markalarından biriydi. Çiçeği burnunda parfüm evi 2015 yılında Ambre Kashmir (U) ve Himalayan Oud (U)’u görücüye çıkardı. Özellikle Himalayan Oud, batılı oud tarzında oldukça modern bir yorum. Markanın dağıtım ağı halen çok kısıtlı olsa da denk gelinirse es geçilmemesini öneririm.

Roja Dove, bu yıl eski Guerlain, Chanel ve türevleri tayfayı coverlamaya ara verdi. Ama ne yalan söyleyeyim, bu adamın coverları orjinallerinden bile daha iyi. Harrods için tasarlanan H The Exclusive Parfum (K) ve H The Exclusive Parfum Pour Homme (E)’u saymazsak, 2015’i üç parfümlük Tutti Frutti Collection ile kapadı Roja Dove. Meyveli ve garip oud kullanımlı parfümlerin hiçbirinden etkilendiğimi söyleyemeyeceğim.

Rubini, değerli dostum Antonio Gardoni sayesinde şans eseri tanıştığım bir marka. İlk ve tek parfümleri olan Fundamental (U) da olfaktif anlamda tam bir kilometre taşı. Bu yıl beni en çok etkileyen, kullanmaktan en çok keyif aldığım parfüm oldu Ermano Picco ve IFF ödüllü parfümör Cristiano Canali’nin tasarımı. Yazımda da bahsettiğim gibi; aynı zamanda birden fazla gerçeklik barındıran, modern parfüm dünyasının Interstallar’ı Fundamental!


Santi Burgas, pazardaki en eğlenceli markalardan biri. Nispeten sade, tek temalı Loant koleksiyonun ardından İspanyol parfüm evi 2015 yılında White Collection’ı tanıttı. Önceki koleksiyona göre daha kompleks tasarımlar içeren White Collection’ı ayaküstü deneme fırsatım oldu ancak ilk izlenimim oldukça olumluydu.

 instagram.com/gurmekokular
 
Serge Lutens’in 2015 faaliyetleri yeni bir parfüm ve yeni seri oldu. Yeni parfüm La Religieuse (U), Christopher Sheldrake’in Amouage Opus IX ve Bond B9 ile aynı çizgide ilzerleyen bir tasarım. Yine yasemin, yine zor notalar… Kullanılan yasemin bana göre fazla keskin olsa da oldukça başarılı bir parfüm La Religieuse. Markanın tartışma yaratan yüksek fiyatlı koleksiyonu ise Section d`Or adı altında pazarlanıyor. Şiirsel bir amber parfümü olan L`Haleine des Dieux (U) ve başyapıt düzeyindeki karanlık kompozisyon Sidi Bel-Abbès (U)’i barındıran Section d`Or, markanın “lüks olmaya çalışan” yeni yetme parfüm evlerine cevabı niteliğinde.

Tauer – Andy Tauer parfüm dünyasının ilginç kişiliklerinin başında geliyor. Trendlere takılmadan istediği gibi takılan yetenekli parfümör 2015 yılında nispeten uygun fiyata pazarlanan Tauerville koleksiyonunu tanıttı. Andy'nin yeni koleksiyonunda amber, tütsü, vanilya ve gül notaları etrafında dönen tasarımlar yer alıyor. Özellikle Tom Ford Tobacco Vanille ve Dior Ambre Nuit’in karşımı olan Vanilla Flash, yılın en iyi gourmand tasarımlarından biri iken Incense Flash (U), kullanılabilir tütsü tayfanın başarılı örnekleri arasında yer alıyor. Rose Flash (U) ise bana göre koleksiyonun en zayıf halkası. Otobüs terminalinden aceleyle satın alınan gül lokumundan hallice bir tasarım…

The Different Company – Usta parfümör Bertrand Duchaufour’un 2015 yılında imza attığı en özel tasarımı bana göre I Miss Violet (U). Şahane bir menekşe, deri ve iris yorumuyla bizleri selamlamış bay Duchaufour. Markanın sahibi Celine Ellena’nın babası Jean-Claude Ellena’ya jübile niteliğinde bir parfüm tasarlatmasını umut ediyorum önümüzdeki yıl.

Tiziana Terenzi, yılı bir alt marka ve yeni bir koleksiyon ile dolu dolu geçiren markalar arasında. Terenzi’nin önceki tasarımlarına göre büyük farklılıklar barındıran Luna Collection, öyle bir parfüm içeriyor ki ilk denediğim anda aklımı başımdan aldı desem yeridir. Ursa (U), Rubuni – Fundamenal ile yılın en iyi iki parfümünden biri benim için. Derili ve oudlu bir harmana bir miktar rum ekleyin… Ursa, niş parfüm felsefesini hakkıyla temsil eden usta işi bir tasarım. Kilian’ın başyapıtı Straight to Heaven’ın; yıllardır peşinde olduğumuz daha yüksek performanslı, hatta daha derin hali olarak tanımlasam yanlış olmaz Ursa’yı. Bravo Paolo!

Tom Ford Private Blend, son dönemde cepten yiyen koleksiyonlardan biri haline geldi. Hatta ana akım olarak pazarlanan Tom Ford serisi Private Blend’in önüne geçti desem yanlış olmaz. 2015 çıkışlı Fleur de Portofino (U), kalite hissiyatı oldukça yüksek ancak harman olarak pek de fark yaratmayan bir beyaz çiçek parfümü. Venetian Bergamot (U) ise sağ gösterip sol vuran bir tasarım. Zira çabucak tenden ayrılıp gitmese yılın en iyileri arasına girecekti… Yine de denediğim en özellikli bergamot parfümleri arasında yer alıyor Venetian Bergamot.


UER MI – Çiçeği burnunda marka UER MI, başarılı bir konsept üzerine kurulan, Antoine Lie, Jean Jacques ve Philippe Bousseton’ın tasarımlarını içeren bir marka. Parfüm evinin 2015 yılında tanıttığı DO ± Washi (U) ise kremsi hissiyatıyla floral bir misk kompozisyonu. Sınırları zorlamasa da kalite hissiyatı ve bakış açısıyla umut vadeden bir marka UER MI.

Unum – Esxence 2015’in yıldız markalarından biri Unum. Etkileyici sunum, başarılı bir konsept ve en önemlisi artistik değeri oldukça yüksek parfümler… Karanlık tasarımları sevenlerin markanın her üç parfümünü de denemesini öneririm. Üzerinde çalışması bir hayli zor olan extrait konsantrasyonunda 2015’in en başarılı örnekleri Unum’dan geldi.

 instagram.com/gurmekokular

Xerjoff, o kadar çok yeni parfüm ve yeni alt marka çıkarıyor ki takip etmekte zorlanıyorum. Kendi personeli de zorlanıyor olacak, 2013 yılında çıkan parfümlerini yeni parfümleri, 2014 yılında kurulan alt markalarını (Al Kimiya) da yeni markaları olarak tanıtmaktalar. Ben de mecburen 2015 yılında çıkan parfümlerini farklı kaynaklardan aradım taradım. Notlarıma baktım, hiçbirini denememişim. Belki de satış noktalarına hiç ulaşmadılar…

X-Ray, Amerikalı Ray Burns’un hayatında yer etmiş anlar ve mekânlardan ilham alan bir parfüm evi. Markanın 2015 yılında tanıttığı parfüm olan Amnesia (U), tuzlu hissiyatıyla bol yeşillikli bir menekşe parfümü. Kadife gibi akıp gidiyor derler ya, o cinsten bir tasarım.

V Canto, Paolo Terenzi’nin yeni markası. Markanın Terenzi tasarımlarından farklılaşan yönü, koleksiyonda yer alan her bir parfümün belli notalar üzerinde yoğunlaşmış olması. Şık bir sunumla görselliğe de önem veren koleksiyondan favorim tatlılığın odunsu notalarla desteklendiği Irae (U). Dikkatimi çeken diğer parfümlerden olan Mea Culpa (U) deri ve tütsü ile desteklenmiş markanın referans paçuli parfümü iken Alibi (U), derin bir vetiver yorumu. Hatta House of Sillage’ın Dignified’ı ile birlikte yılın en iyi vetiver parfümü diyebilirm Alibi için.


Yves Saint Laurent, niş olarak pazarlanan Oriental Collection yanında bir de Le Vestiaire des Parfums ismindeki yeni koleksiyonu ile niş pazarda iyiden iyiye yer kapma derdine düştü. Koleksiyon, yılın sonuna doğru tanıtıldığı için henüz gören duyan yok.

2 yorum

  1. Berkan Bey Merhaba,
    Rubuni-Fundemantal hangi mevsim için daha uygun bir parfüm?
    Nerede bulabiliriz bir de:)

    YanıtlaSil
  2. Fundamental, nispeten soğuk havalar için uygun bir parfüm. Markanın Türkiye'de resmi distribütörü olmadığı için tek seçenek yurtdışından temin etmek.

    YanıtlaSil

© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall