20 Mayıs 2018 Pazar

Frau Tonis Parfum - Oud Weiss

Uzun zamandır yazı yazmıyorum. Ama ondan da uzun zamandır kimselerin bilmediği parfüm evlerinden bahsetmediğimi fark ettim. Dolar 4.49, Euro 5.29 iken eski tadı verir mi bilmem ama parfüm denemeye devam edelim. Belki kafamız dağılır…

Frau Tonis Parfum, 2009 yılından beri Almanya, Berlin merkezli faaliyet gösteren bir niş parfüm evi. Stefanie Hanssen öncülüğünde sessiz sedasız faaliyetlerini sürdüren markanın şimdiye kadar denediğim tüm parfümleri genele hitap dereceleri yüksek, köşeleri olmayan risksiz tasarımlar. Markanın web sitesinde bulunan Koku testi, karşılaştığım örnekler içinde en başarılı bulduklarımdan. Böylece hangi referansı yazsam diye düşünmeme de gerek kalmadan 19 numaralı Oud Weiss, test sonuçlarımda pozitif çıkan parfüm oldu!


Oud Weiss, tatlı baharatlarla açılıyor. İlk andan rafine bir harman olduğu belli olan parfüm, pipo tütünü hâkimiyetinde serüvenine yelken açıyor. Akıp giden bir progressive rock albümü koyar mısınız arkaya benim için?

Başrolü iyiden iyiye el geçiren tütüne, tatlı bir amberin eşlik etmesiyle zıtlıkların parfümü olduğunu gösteriyor Oud Weiss. İsmi oud ama neredeyse oud yok, amber ve tütün var ama yaz parfümü kadar hafif… Berlin çıkışlı parfüm evi, yoksa kuzey Almanya’nın 10 dakika içinde yağmur yağıp donduran, hemen sonra kendini gösteren güneşle kavuran havasını mı taklit ediyor? Yoksa progressive rock değil de ambient black metal mi bu?

Nispeten düz bir çizgide ilerleyen Oud Weiss, önemli bir toplantıda giyilen de risksiz ama etkileyici bir kıyafeti tasvir ediyor. Pipo tütünü ve tatlı ambere yalnızca sonlarda sandal ağacının desteği hissedilirken Maison Francis Kurkdjian Oud’da kullanılan Laos Oud’una benzer tarzdaki belli belirsiz oud, harmana sihirli dokunuşuyla derinlik katıyor. Oud Weiss, her an içinden çıkacak yaramaz çocuğu bastırmaya uğraşan plaza çalışanı kıvamında gelişim gösteriyor. Aman ha çıkma, kafana sandal ağacıyla vururlar…


Sonlara kadar hissedilen tatlı tütün ve baharatlı amber, Oud Weiss’in karakteristiğini yansıtıyor. Piramitteki notalardan atom bombası gücünde bir tasarım bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Zira Oud Weiss, ortalama fark edilirlik değerine sahip, gün içinde tazeleme gerektiren bir parfüm. Hal böyle olunca parfümün kalıcılığının yüksek standartlarda olması performansı arttırmaya yetmiyor.

Frau Tonis Parfum’ün majör lige oynayan oyuncusu Oud Weiss, barındırdığı amber, oud ve tütün gibi ağır abilere rağmen akıp giden transparan bir tasarım. Arap yarımadasına hitap eden atom bombalarından sıyrılıp da naif bir durakta dinlenmek isterseniz hem Oud Weiss hem de genel olarak Frau Tonis Parfum tasarımları güvenli birer liman.

10 yorum

 1. Merhaba.Berkan bey,Guerlain Sipiritueuse Double Vanille ve Merchant of Venice Arabesque parfümleri hakkında(Bilginiz var ise)ufak bir yorum yapabilirmisiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun zamandır yorumlara bakmıyormuşum. Özürlerimi ileterek başlayayım... Guerlain SDV, yanık vanilya tarzının referans parfümü sayılabilir. Boozy (içkili) açılışlardan da hoşlanıyorsanız SDV nokta atışı bir parfüm. Merchant of Venice maalesef etraflıca denediğim bir marka değil Yine de Arabesque hakkında ilk izlenimim olumlu idi.

   Sil
 2. Orlov Golden Prince,hangi mevsim için daha uygun olur? Sanırım markanın bu kokusu beğendiğiniz bir çalışma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Golden Prince, markanın en beğendiğim parfümü değil :) 4 mevsim kullanım uygun olacaktır.

   Sil
 3. Merhaba.Yaz için aklımda birkaç parfüm var.MFK Aqau Üniversalis Forte,Petit Matin.Creed millesime İmperial.Xerjoff Nio.Bu saydığım parfümlerden sizin beğeni sıralamanız nasıl olurdu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şahane üç yaz parfümü sıralamışsınız. Neredeyse eşit olsalar da madem subjektif görüş sordunuz; 1)Petit Matin 2)Nio 3) AU Forte

   Sil
 4. Merhaba.Berkan bey,Kilian Straight To Heaven Extreme'de iso-e kullanımı varmı?Çünkü ben kokuyu sıktıktan bir saat sonra kokuyu alamıyorum ama etrafımdaki arkadaşlar kokuyu aldıklarını söylüyorlar.Ya da benim burnum belli bir süre sonra kokuya alışıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olmaz mı :) Oldukça yoğun bir biçimde ISO kullanımı mevcut.

   Sil
 5. Şayet koleksiyonunuza dahil ettiyseniz Tiziana Terenzi Orıon yorumunuzu bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım siteyi takip edenlerin %70'i benim Orion yazmamı bekliyor :) Parfümü birkaç ay önce satın aldım. Nomralde peçeteye yazılan istek kabul etmiyorum ama bu çok soruldu, ilk fırsatta yazacağım...

   Sil

© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall