4 Nisan 2015 Cumartesi

Esxence 2015 İzlenimleri

“Yoksa öldüm de yan masada Mark Buxton kahvesini yudumlarken karşıdan gelen Bertrand Duchaufour’u mu görüyorum?”

26-29 Mart 2015 tarihlerinde Milano'da 7.si düzenlenen Esxence, niş parfüm endüstrisinin en önemli iki etkinliğinden biri. Parfüm meraklılarına; 160’ın üzerinde markanın yer aldığı, koridorlarında parfümörlerin cirit attığı, elinizi sallasanız distribütör ya da butik sahibine denk geldiğiniz bir yer nasıl anlatılır ki? Gördüklerim ve kokladıklarım bana kalsın, Esxence benim için sadece bir fuar değil, yaşarken cenneti gördüğüm bir dört duvar!

 Fotoğraf: Berkan Başoğlu - instagram.com/gurmekokular

Esxence 2015'in Türk parfüm endüstrisi için de tarihi bir önemi bulunuyordu. Ziyaretçi olarak fuara yıllardır distribütör göndersek de katılımcı olarak ilk kez bir Türk niş parfüm markası fuarda yer alacaktı. E tabi Türk basını da fuara ilk kez katılıyordu ;)

Çift yaka kartı iyidir! Fotoğraf: Berkan Başoğlu - instagram.com/gurmekokular

25 Mart günü Nishane ekibi Murat Katran ve Mert Güzel ile Milano’ya doğru giderken başlamıştı parfüm muhabbeti… İlk kez bir Türk niş parfüm markasının görücüye çıkacak olmasının heyecanı, denemeyi dört gözle beklediğim markalar, yıllardır irtibat halinde olduğum ama hiç görmediğim insanlar, yapılacak röportajlar… 

  Fotoğraf: Esxence Ekibi - esxence.com


Canlı performans ile açılış yapan fuarın ilk saatlerinde tek bir parfüm bile denemedim. Yüzümde anlamsız bir gülümsemeyle markaların kurdukları standları izledim hayran hayran… Sunumun ne kadar önemli olduğunu, hatta neredeyse kokunun önüne geçtiğini gözlemledim. Koku tarzını pek de beğenmediğim ancak standları görkemli markaların, kalite olarak çok daha üstün ancak standları mütevazı olan markalardan daha fazla ilgi gördüğünü görmek fuara dair tek hayal kırıklığım oldu.

  Fotoğraf: Esxence Ekibi - esxence.com

Angelo Orazio Pregoni'nin sıradışı sunumu... Detaylara dikkat! Fotoğraf: Esxence Ekibi - esxence.com

Fuarın açılış etkinliğini üstlenen, İtalyan parfüm dünyasının son günlerdeki en popüler ismi O'Driù’dan Angelo Orazio Pregoni idi. İlginç giyim tarzı ve renkli kişiliği ile sanki Esxence’e gelen herkes Angelo’yu tanıyor gibiydi. Esxence, bir süredir irtibat halinde olduğum Angelo ile sohbet etmek için güzel bir fırsat oldu. Yeni koleksiyonunu deneyip, tarzına olan hayranlığımı bir kez daha dile getirdim. Derinlemesine bir de röportaj yapıp kimselerin bilmediği şeyler öğrendim Angelo’dan. Fuarın sonlarına doğru “Sana bir şey söylemeyi unuttum” diyerek yeni koleksiyonunun adını bilmek isteyip istemediğimi sordu. Yüzünde alaycı bir ifade olduğu için doğruyu mu söyledi, yoksa beni fazla mı samimi buldu bilemiyorum ama yeni çıkacak koleksiyonuna “Kiss My Ass” ismini vermiş kafadan kırık adam! Belki de sadece benimle dalga geçti… Bakalım bekleyip göreceğiz!

Tuvalet kağıdından parfüm kutusu yapmanın daha ucuza geldiğini düşünüyor Angelo! Fotoğraf: Berkan Başoğlu - instagram.com/gurmekokular

Parfüm endüstrisinin kafasında saç kalmamış!

Bogue Profumo’nun yaratıcısı Antonio Gardoni ile katılımcılar arasında yer almadığı için haftalar önceden sözleştik. Aylardır yazıştığım samimi insanla yüz yüze tanışacak olmak benim için Esxence’in en önemli olayıydı. Yıllardır birbirini tanıyan iki eski dost gibi uzun uzun konuştuk Antonio ile. Beraber Nishane parfümlerini denedik, niş parfüm endüstrisinin gidişatı hakkında konuştuk, yeni parfümünü denedim, hatta hiçbir zaman görücüye çıkmayacak parfümlerini bile deneyip nirvanaya ulaştığımı hissettim… Parfüm hobisine gönül verdiğim günden beri tanışmaktan en çok mutluluk duyduğum insanların başında geliyor Antonio. Saatler yetmedi Antonio ile konuştuğumuz konulara... Şahane insanla en yakın zamanda tekrar bir araya gelmek üzere sözleşip ayrıldık. Nishane’nin hayvansı notalar içeren parfümü Afrika-Olifant’a ise deyim yerindeyse hasta oldu Antonio!

Antonio ile maskeleri takip etrafa ko(r)ku saldık!

Ego Facto’dan Pierre Aulas, Parfumerie Generale’den Pierre Guillaume, Histoires de Parfums’tan Gerald Ghislain, Olfactive Studio’dan Celine Verleure, Parfums de Nicolaï’den Damien ve Patricia Nicolaï, Eutopie’den Elodie Pollet, Le Galion’dan Nicholas Chabot, Chabaud’dan Mattia Bono, Ann Gerard, Neela Vermeire, Paul Emilien, Mark Buxton ve Bertrand Duchaufour ile yüz yüze tanışmak ve sohbet etmek oldukça keyifliydi. Saydıklarımın bir kısmına sadece kendimi hatırlatmak, dakikalarca sürecek sohbetin başlamasına yetiyordu…  Yeni tanıştığım ve hatırlayamadığım insanların da hepsiyle paylaşımda bulunmak harikaydı! Değerli dostum Olivier Durbano ise eylül ayında görücüye çıkaracağı parfümünün müjdesini verdi...

Klas insan Olivier Durbano!
 
Bertrand Duchaufour'u dışarda yakaladım

Pierre Guillaume (Parfumerie Generale, Huitieme Art, Phaedon ve Pierre Guillaume Collection Croisiere)

Ben kısa değilim! Mark Buxton çok uzun...

Thierry Mugler Alien'in kreatif direktörünün Pierre Aulas olduğunu biliyor muydunuz?

 Yaşayan efsane, Jean-Jacques Guerlain'ın yeğeni Patricia de Nicolaï

Bogue Profumo’nun yeni parfümü O/E, O'Driù - Vendetta, Neela Vermeire’nin yeni çıkacak parfümü Bertrand Duchaufour imzalı Pichola, The Different Company’nin bir kaşka Bertrand Duchaufour tasarımı olan I Miss Violet, Pierre Guillaume’in yeni Collection Croisiere serisi, Olfactive Studio Panorama, Rubini Fundamental, Paul Emilien Chaleur Gitane Gypsy, Aedes de Venustas Palissandre D'Or, Santi Burgas, Le Galion ve Eutoipe’nin yeni koleksiyonları ve MiN New York parfümleri benim için fuarın yıldızlarıydı.


Fotoğraf: Berkan Başoğlu - instagram.com/gurmekokular
 
 Fotoğraf: Berkan Başoğlu - instagram.com/gurmekokular

Fuarda daha önce deneme fırsatım olmayan ve ilk kez keşfettiğim markalar da vardı. Ülkemizde ithalatı olmayan ancak satılması gerektiğine inandığım parfüm evleri için de elimden geleni yapacağımın sözüyle dolu dolu geçen fuarı noktalamış oldum. Geriye yazıya dökülmesi gereken röportajlar, yorumlanmayı bekleyen yeni parfüm evleri, cevaplanması gereken tonla mail ve tatlı bir yorgunluk kaldı…

Fotoğraf: Berkan Başoğlu - instagram.com/gurmekokular

 Fotoğraf: Berkan Başoğlu - instagram.com/gurmekokular
 
Nishane’nin standında olanlarsa ülkemiz adına oldukça gurur vericiydi. Dünyanın en önemli parfüm bloglarından olan CaFleureBon’un editörü Michelyn Camen, Fragrantica’nın editörü Elena Knezhevich, Extrait.it'ten Alessio ve Simona ve Chemist in Bottle Lucas, Nishane parfümlerine kelimenin tam anlamıyla “ba-yıl-dı”. Hatta Michelyn Camen "fuarın en büyük keşfi" ifadesini kullandı Nishane için. Dünyanın dört bir yanından distribütörler ve butik sahiplerinin yoğun ilgisi de önümüzdeki günlerde ilk Türk niş parfüm markası Nishane’nin dünya çapında seçkin bir dağıtım ağına sahip olacağının önemli bir göstergesi. Basın kimliğimden artan zamanlarda standın başında durup ziyaretçilere seriyi tanıtmak da benim için gurur vericiydi. 

Denediğim ilk günden beri markaya inancım çok büyük. Bu nedenle parfüm evinin bir dünya markası haline gelmesine yakından tanıklık etmenin hazzını tarif edemem!

Nishane'nin yaratıcıları Murat Katran ve Mert Güzel

Sahiplendim standı!

Fotoğraf: Berkan Başoğlu - instagram.com/gurmekokular

Bir sonraki yıl Gurme Kokular’ın Esxence’in medya partnerleri arasında yer alacağının da haberini verirken, eylül ayındaki Pitti Fragranze için hazırlıklara başlıyoum...

Fotoğraf: Berkan Başoğlu - instagram.com/gurmekokular

7 yorum

 1. Bu yazınıza bayıldım Berkan Bey.Nişhane'den yaz kullanımına uygun bayan için bir parfüm almak çok isterim,hangisini tavsiye edersiniz?Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim. Sıcak havalar için Wūlóng Chá ve dozajı iyi ayarlayarak Ambra Calabria'yı kadın tenine oldukça yakıştırıyorum.

  YanıtlaSil
 3. Berkan Bey, Unum'un parfümleri için ne diyorsunuz? Resmini paylaştığınız Opus1144 için inceleme gelecek mi?

  YanıtlaSil
 4. Merhaba İbrahim Bey,

  Unum Esxence'in güzel keşiflerinden biri. Opus 1144 ya da Rosa Nigra hakkında bir şeyler yazacağım.

  YanıtlaSil
 5. Güzel paylaşımınızla parfüm hakkında ufkumuzu genişlettiğiniz için teşekkürler, emeğinize sağlık...
  Nişhane umarım çok başarılı olur ancak gözüme çarpan logoları, keşke parfümleri kadar logoları da özgün olup Burberry'i hatırlatmasaydı...

  YanıtlaSil
 6. İlginiz için teşekkür ederim Büşra Hanım.

  Bende de ilk gördüğümde aynı çağrışımı yapmıştı (yurtdışından da benzer birkaç yorum duydum) ama sanırım artık gözüm alıştı, marka ile bütünleşti logoları :)

  YanıtlaSil
 7. Berkan bey, size traş formumuzdan ulaştım, Nişhanenin Burnu Jorge ile tanıştıktan sonra "Sultan Vetiver" kullanmaya başladım. Aslen Guerlain " Vetiver" meraklısıyım. Arayışım, iki yönde 1. Nefis bir traş kolanyası (hafif/serin/ekşi/tatlı/sakin) 2. Seksi bir gece uçusu kokusu (tatlı/baharatlı/serin/ılık/derili/hayvansı) (yaş:43, meslek: öğretmen) teşekkürler.

  YanıtlaSil

© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall