5 Ocak 2022 Çarşamba

Izz - Mystic Oud

“Insider trading – içeriden öğrenenlerin ticareti”, kritik önemi olan ekonomik terimlerin başında geliyor.  İçerden sızan haberlere dayalı yapılan işlemlerle, şirketlerin mali durumu hakkındaki bilgileri diğer yatırımcılar öğrenmeden önce elde ederek rekabete ve dürüstlüğe aykırı hisse senedi alışverişinde bulunmak anlamına gelen içeriden öğrenenlerin ticareti, 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nda yatırım araçlarının tamamını kapsayan ve suç mahiyeti taşıyan bir fiildir.

Basit bir yatırım kararı vermek bile oldukça zor, değil mi? Risk ve getiri hesapları, doğru zaman, doğru sektör derken değişkenler işin içinden çıkılmaz bir hal alabilmekte. 20 Aralık tarihinin dövize dayalı işlemler açısından nasıl bir zaman olduğu düşüncesinden bir anlık sıyrılalım. 2021 yılı, doğru ürün ve fiyatlama kararları verildiğinde parfüm sektörü için altın yatırım yılı idi.

Izz, çiçeği burnunda yeni bir Türk niş parfüm markası. Risk almadan, kaliteli içerikler kullanarak denenmiş ve doğru tarzlar üzerinden ilerlemeyi seçen markanın ilk koleksiyonunda, extrait konsantrasyonuna sahip 8 parfüm bulunuyor. Özellikle artan döviz kuruyla birlikte ithal parfümlere ulaşmak her geçen gün zorlaşırken popüler tarzları kaliteli içerik ve nispeten uygun fiyatlarla yeniden yorumlayan markaların şanslarının çoğaldığını düşünüyorum. Koleksiyonda kendime en yakın bulduğum parfüm ise Mystic Oud.

Mystic Oud, kırmızı meyveler ve safranla açılıyor. Zengin açılışın hemen ardından parfümün temelini oluşturan gül ve oud kendilerini hissettirmeye başlıyor.

Pazar, gül ve oud kombinasyonlarına doymuşken koleksiyonlarda yer bulabilecek yeni bir parfüm tasarlama fikri oldukça riskli. Neyse ki Mystic Oud, kalite hissiyatı ve uyumlu faz geçişleriyle oldukça doğru tasarlanmış bir yapıda.


Ortalara doğru amber desteğinde naif bir gül ve oud yorumuna dönüşen Mystic Oud, reçinemsi hissiyat ve birch’ten gelen dumanlı havasıyla  “yine mi gül ve oud!” diye düşündürmekten uzaklaştırıyor. Sonlarda ise parfüm, kararında bir tatlılıkla kurutulmuş gül tadında tenden ayrılıyor.

Mystic Oud, yapı olarak Louis Vuitton Ombre Nomade’ı andırıyor. Aradaki en önemli fark ise Ombre Nomade’da çok daha sert ve keskin bir oud kullanılmış olması. Soğuk havalarla iyi anlaşan kompozisyon, yüksek kalıcılık ve fark edilirlik değerleri ile tarzının gereğini yerine getiriyor. Dior Oud Ispahan, Guerlain Santal Royal ve Maison Francis Kurkdjian Oud Satin Mood’u beğenen parfüm severlerin dikkatini çekeceğini düşündüğüm Mystic Oud, doğu ve batı elementlerini başarıyla harmanlayan bir tasarım.

Izz, muhtemelen yatırım zamanıyla ilgili olarak ilk seriyle özgünlük yerine güvenli oynamayı tercih eden bir marka. Koleksiyonda yer alan Mystic Oud ise doyuma ulaşmış bir pazarda kendine yer bulabilecek kalitede ustalıkla tasarlanmış, her iki cinsiyetin kullanımına uygun bir parfüm.

3 yorum

 1. Berkan bey merhaba.Essential Parfum Bois İmperial parfümünü yorumlama şansınız var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Bois Imperial büyük keyif alarak kullandığım bir parfüm. Ancak yaz yaklaştığı için Fig Infusion yorumu gelecek :)

   Sil
 2. Sabırsızlıkla bekliyoruz ��

  YanıtlaSil

© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall