29 Aralık 2014 Pazartesi

2014 Yılı Ana Akım Parfüm Raporu - Bölüm 2

Ana akım parfüm raporu ile yılın kapanışını yaparken birçok marka çoktan gelecek yılın planını yapmış, yeni parfümlerinin isim ve içeriklerine karar vermiş durumda. Sosyal medyanın gücü sayesinde markalarla tüketici arasındaki mesafenin giderek azaldığını ve buna bağlı olarak tüketim kalıplarını şekillendirebileceğimizi hatırlatırken yeni yılın ilk günlerinde okuyucuyla buluşacak olan Vedat Ozan’ın Kokular Kitabı’nı edinmeyi unutmayın derim.

Sıkılan gazların geniz yakan kokusunun hafızalarımızdan tamamen silinip, doğanın sunduğu güzelliklerin kokusunu doya doya içimize çekeceğimiz bir yeni yıl geçirmemiz dileğiyle…


Kullandığım kısaltma ve terimler;

(K): Kadın kullanımı için pazarlanan parfüm
(E): Erkek kullanımı için pazarlanan parfüm
(U): Her iki cinsiyetin kullanımına yönelik pazarlanan parfüm
Flanker: Ticari başarı yakalayan parfümün içeriğine belli bir oranda sadık kalınarak ya da tamamen değiştirilerek yeni bir parfüm yaratılması ve isminin başına ya da sonuna genellikle “intense”, “sport”, “l’eau” ya da “fresh” gibi kelimeler eklenerek piyasaya sürülmesine verilen isim.
Jenerik: İngilizce karşılığı “generic” olan, sıradan ve özelliksiz anlamına gelen sıfat.
Gourmand: Yiyeceği andıran tatlı parfüm.

A-F arası markaların değerlendirmesi için tıklayınız.

Givenchy yılı flankerlarının sırtına yaslanarak geçiren markalar arasında. 2014 çıkışlı Ange Ou Demon Le Secret Eau de Parfum (K), çay destekli şerbet aroması ile artık Givenchy’nin Ange Ou Demon serisinin sonunun gelmesi gerektiğinin açık bir göstergesi. 


Dahlia Noir’ın elde ettiği başarının ardından bu yıl görücüye çıkan Dahlia Divin (K), yanık hissiyatı olan odunsu notaların desteklediği güzel bir yasemin parfümü. Markanın erkek kullanımı için pazarlanan 2014 çıkışlı parfümü Gentlemen Only Intense (E) ise jenerik tonka fasulyesi ve amber parfümü gibi başlasa da sonlara doğru oldukça güzelleşen, dikkat çekici bir tasarım.

Gucci - 2014 çıkışlı Oud (U), Gucci’nin son dönemlerde ürettiği en eli yüzü düzgün parfümlerinden biri. Gucci’nin yeni parfümü, niş tayfadaki benzerleriyle aynı ligde olmasa da markanın Tom Ford’lu dönemine göz kırpan, kalite hissiyatı yüksek bir safran ve gül destekli oud yorumu. Parfüm dünyasında aramın en kötü olduğu serilerinden olan Gucci Guilty’nin ise erkek ve kadın için pazarlanan iki yeni flankerı çıktı yıl içinde ama henüz ülkede gören olmadı.

Guerlain hata yapma şansı olmayan parfüm evlerinin başında geliyor. Her yönüyle takdir ettiğim marka, 2014 yılını da bol parfümlü geçirdi. Yüksek bütçeli reklam kampanyalarıyla görücüye çıkan L’Homme Ideal (E), son zamanlarda niş tayfa arasında oldukça popüler olan turunçgil desteğinde tonka fasülyesi ve badem tarzının Guerlain yorumu. Özgünlükten uzak olan L’Homme Ideal, fazlaca trendy gözükse de “piyasa işi” parfümlerin belki de en kaliteli örneklerinden.

Guerlain’in geleneği bozmayarak çıkardığı bu yılki Shalimar flankerı Shalimar Souffle de Parfum (K) ise Hermès’in tutan formülü au des Merveilles tarzında turunçgil destekli bir yasemin ve misk parfümü. Turunçgiller zaman zaman ekşi bir hal almasa, başyapıt düzeyinde diyeceğim yılın en iyi parfümlerinden biri Shalimar Souffle de Parfum.

Aqua Allegoria serisini de unutmayan Guerlain, Limon Verde (U) ile hoş bir sıcak hava parfümüne imza attı. Aqua Allegoria Limon Verde, bir süre sonra başlardaki çekiciliğini yitirse de kalite hissiyatı oldukça yüksek bir parfüm.

Hermès, flanker hadisesini özümsemiş, kokunun aslına sadık kalarak özgün parfümler üretebilen bir marka. 2014 çıkışlı Jour d`Hermes Absolu (K), Jean-Claude Ellena’nın kendine has çizgilerini taşıyan minimalist bir çiçek parfümü. Uzakdoğu tarzını anımsatan naif bir parfüm olan Jour d`Hermes Absolu için geçtiğimiz yıl çıkan Jour d`Hermes’in daha derin ve çiçeklerin yoğun olduğu versiyonu diyebilirim. Başları biraz zorlayıcı olsa da açıldığında oldukça konforlu olan bir parfüme imza atmış Jean-Claude Ellena.


Terre d'Hermès Eau Tres Fraiche (E) ise parfüm dünyasındaki dengeleri alt üst eden Terre d'Hermès’in uzun süredir beklenen ilk flankerı. Terre d'Hermès ile yine Jean-Claude Ellena’nın Frederic Malle için tasarladığı Bigarade Concentree’sini aynı şişede birleştiren şahane bir yazlık Terre d'Hermès Eau Tres Fraiche.

Hugo Boss - 1995 çıkışlı Hugo hariç hiçbir zaman istediği ivmeyi yakalayamayan Hugo Boss, Hugo Boss Unlimited (E) isminde jenerik meyveli bir ferah parfümle kayıtsız kaldığım tasarımlardan birine imza attı. Yıl içinde çıkan ve kadın kullanımı için pazarlanan Hugo Boss Ma Vie Pour Femme (K) ise bol pudra hissiyatı olan odunsu bir çiçek parfümü.

Issey Miyake için de bolca “summer flankerları” eşilğinde kült parfümlerin ekmeğinin yendiği bir yıl daha geride kaldı. Markanın yıl içinde en çok güvendiği parfümü Nuit d’Issey (E) de Paco Rabanne - XS yolundan giden fazlasıyla sentetik piyasa tarzıyla Dominique Ropion’un baştan savma tasarımları arasında yerini aldı.

Jean Paul Gaultier için 2014 yılı oldukça durgun geçti. Davete giden şık bir kadın tasviri olan Classique Intense (K) ve oldukça sıradan piyasa parfümü girişimi Le Beau Male Summer 2014 (E)’ü saymazsak koleksiyonerlere yönelik tasarım şişelerin ötesine geçmedi JPG. Sanırım bir 10 yıl daha Le Male flankerları ve koleksiyon şişelerinden kurtulamayız…


John Varvatos da 2014 çıkışlı John Varvatos Oud (E) ile oud kervanına katılan bir başka designer marka oldu. Merak bile etmiyorum desem?

Karl Lagerfeld, yılı etkisi kanıtlanmış reçetelerin muadillerini kullanarak geçiren bir başka marka. Yıl içinde görücüye çıkan Karl Lagerfeld for Him (E) fazlasıyla jenerik bir piyasa parfümü. Kızlarımız karşı cinsin üzerinde böyle parfümleri sevdiğinden birkaç yıl daha kurtulamayız gibi bu furyadan… Karl Lagerfeld for Her (K) ise şampuandan hallice şeftalili gül yorumu. Basit bir tasarım olsa da tarzı sevenlerin takdir edeceğini düşünüyorum.

Kenzo yıl içinde Homme Night (E) isimli odunsu ve baharatlı başlayıp meyveye dönen kafası karışık bir parfümle yılın en yapay tasarımlarından birine imza attı. Jeu d’Amour (K) ise ezelden beri çiçekleri başarıyla kullanan Kenzo’nun nar destekli güzel bir sümbülteber yorumu. Kullanımı zor olan sümbülteberin başarıyla harmanlandığı Daphne Bugey imzalı Jeu d’Amour, markanın yıl içinde tasarladığı Homme Night’ı affettirecek kadar hoş bir çiçek parfümü neyse ki.


Lacoste bu yıl da “kasada ödeme yapılırken satarız” mantığıyla tasarlanan Live (E)’ı pazara sundu sessiz sedasız. Live, denediğim en iyi (kötünün iyisi) Lacoste parfümü olsa da sıradan bir yaz parfümünden fazlası değil.

Lancome yılı sadece La Vie Est Belle taklitlerine açabileceği telif hakkı davaları ile geçirse bile hedeflediği büyüme oranını tutturabilecekken La Vie Est Belle L`Eau de Toilette (K) ve La Vie Est Belle L’Absolu (K) ile kafa karıştırmaya devam etti. Niş parfüm evleri bile La Vie Est Belle kopyalarken Lancome boş durur mu? Her neyse orjinalinden devam… 


Lalique - 2014 çıkışlı Hommage a l'homme Voyageur (E) her zaman belli bir kalitenin üzerinde olan Lalique’den denemeye değer bir paçuli, vetiver yorumu. Hommage a l'homme Voyageur için rafine bir Armani Attiude benzetmesi de yapabilirim. Michel Almairac and Mylene Alran imzalı yılın en özgün işlerinden birine imza atmış Lalique.

Loewe 2014 yılını akıl sır erdiremediğim sport serisine yoğunlaşarak geçirdi. Ne de güzel oysaki o parfümlerin ilk halleri… Yıl içinde çıkan ve Loewe’nin şanını kurtaran parfüm ise tertemiz sabunsu bir yasemin olan Aura Eau de Toilette (K) oldu. Yine 2014 çıkışlı Quizás Seducción (K)’ın hikâyesi ise şöyle: 

-La Vie Est Belle ile tutan formüle ne eklesek, ne yapsak ki?
-Çarkıfelek meyvesi koysak?
-Şahane fikir!


Marc Jacobs - Yıl içinde pazara sunulan Daisy Eau So Fresh Delight (K), yeşil hissiyatla başlayan hoş bir Daisy flankerı. Temiz menekşe parfümlerini sevenlerin denemesinde fayda var.

Michael Kors 2014 yılını jenerik bir meyveli yasemin parfümü olan Sexy Rio de Janeiro (K) ile geçirdi. Keşke markanın parfümlerini şişeleri kadar beğenebilsem…

Mont Blanc geçtiğimiz yılı Emblem (E) ismini verdiği jenerik menekşe ve tarçın parfümü ile geçirdi. Emblem, markanın Individuel ya da Legend’ı kadar özellikli parfümlerinden biri olmasa da Mont Blanc’tan beklendiği gibi kaliteli bir tasarım.

Narciso Rodriguez - Tek parfüm, tam isabet! 2014 çıkışlı Narciso (K) şahane bir gardenya ve misk parfümü. Markanın diğer parfümlerinden esintiler taşıyan, son derece kaliteli bir kompozisyon olan Narciso, konforlu ve kremsi bir yapısıyla benim için yılın en iyi ana akım parfümü!


Paco Rabanne - 2014 yılında lansmanı yapılan Lady Million Eau My Gold! (K) meyveli jenerik bir çiçek parfümü. Parfümün ismiyle yapılan espriye gülemedim bile… Yıl içinde tanıtılan 1 Million $ (E) ise henüz buralara uğramadı. Hatta rica etsem de uğramasa?

Prada yılı Candy Florale (K) isimli pudralı çiçek parfümüyle geçirdi. Başları tahammül edilebilir olsa da sonları evlere şenlik olan parfümün onlarca benzer örneği varken gerekli mi tartışılır…

Rochas - Ah yılların Rochas’ı, gençlerin ilk gourmandını yapan marka, ne oldu sana… Yıl içinde pazara sunulan Secret de Rochas (K) varla yok arası bir meyveli misk parfümü. Secret de Rochas Oud Mystère (K) ise Montale tarzı sentetik, safranlı bir oud yorumu.

Roberto Cavalli 2014 yılını atak geçiren markalar arasında. Yıl içinde tanıtılan Just Cavalli Gold for Her (K), ana akım parfümlerde benzerlerinin artacağına inandığım fındıklı yaseminli hoş bir parfüm. Sessiz sedasız gelişen dengeli bir gourmanda imza atmış Cavalli. Just Cavalli Gold for Him (E) ise saat başı tazeleme gerektiren silik bir takım elbiseden öteye geçemiyor maalesef. Yine 2014 çıkışlı Exotica (K) da niş parfümlerde son dönemde sıklıkla kullanılan frangipani denen çiçek üzerine kurulu adı gibi egzotik, meyveli ve çiçekli bir parfüm. Yılın özgün çiçek parfümleri arasında Exotica.

Salvatore Ferragamo son yıllarda harıl harıl parfüm çıkaran markalardan biri. Nedir bu telaşları, anlam veremesem de 2014 çıkışlı Signorina Eleganza (K), paçuli ve osmanthus eşliğinde şık bir parfüm. Acqua Essenziale Blu (E) piyasa işi jenerik bir sucul parfümken Incanto Amity (K), silinip gitmesi an meselesi olan sıkıcı bir küçük kız… 

Shiseido’nun yıl içinde koleksiyonuna eklediği Zen Moon Essence (K) , Zen sevenler için meyve sepeti kıvamında bir parfüm. Armutlu ve/veya karpuzlu parfümlerle iyi anlaşamadığım için bana pek hitap etmese de genel beğeniye son derece uygun derin bir tasarım Zen Moon Essence.

Thierry Mugler - Limitli parfümlerinin markanın ününü aştığını fark eden Thierry Mugler, “siz de kurtulun, biz de” dercesine A*Men Pure Coffee, Pure Havane ve Pure Malt’ı yanlarına bir de Pure Wood (E)’u tasarlayarak yeniden piyasaya sundu. Yılın en dikkat çeken tasarımlarından biri olan Pure Wood, Pure Malt ve Pure Havane seven tayfanın baş tacı yapacağı Amouage Interlude kafasında derin bir parfüm.


Angel ve Alien serilerini de öksüz bırakmayan Thierry Mugler, Angel Eau Sucree (K) ile Angel’a öksürük şurubu kıvamında böğürtlen ekleyip yazlık hale sokmaya çalışırken Alien Eau Extraordinaire (K) ile klasik Alien tarzına uzaktan göz kırpan çaylı, bergamotlu hoş bir parfüme imza atmış.

Tom Ford, konsantrasyon ekmeği yeme hadisesine Grey Vetiver (E) ile katılıp hâlihazırda hiçbir kusuru olmayan Grey Vetiver’in Eau de Toilette konsantrasyonunu görücüye çıkardı 2014 yılında. Kült haline gelen vetiver parfümünün yeni konsantrasyonu, parfümü sevenlerin sıcak yaz günlerinde bile kullanabileceği hafif bir kompozisyon.

Markanın en büyük sürprizi ise Velvet Orchid (K) ile geldi. Black Orchid genlerine sadık kalınarak tasarlanan Velvet Orchid, uzun süreli kullanımda bunaltıcı olsa da yılın en dikkat çeken tasarımlarından biri. Uygun dozajla imza parfümü yapılabilecek kadar zengin bir harmana sahip Velvet Orchid.

Tommy Hilfiger nasıl bir yolda ilerliyorsa orada devam etsin! Denediğim en farklı Tommy parfümleri olan Brights serisi yılın hazineleri arasında… Tommy Girl Brights (K); çaylı, ballı sardunya ve çiçeklerle yaz için özgün bir alternatif sunarken Tommy Brights (E), ardıç ve soğuk amber ile en Tommy’nin şu ana kadar imza attığı en farklı erkek parfümü. Şık ve modern bir beyefendi! Her iki parfümün de tek kusuru fazlasıyla çekingen olmaları…

Valentiono, Valentino Uomo (E) ile 2014 yılında kelimenin tam anlamıyla Dior Homme’u yeniden yorumladı. Parfüm iyi güzel, derinliği de var ama orjinali varken replikasına gerek var mı? Keşke böylesine yüksek pazarlama bütçesi özgün bir parfüm için kullanılsaydı…


Yves Saint Laurent - Ünlü markanın yıl içinde gerçekleşen toplantılarının birinde şuna benzer bir konuşma geçer;  

-Yeni bir L`Homme parfümü yapalım mı?
-Biraz abarttık gibi ama yapalım… Elbet satacaktır.
-Vermediğimiz isim kaldı mı?
-Intense dedik, Parfum dedik, Libre dedik, Cologne Tonic bile demişiz…
-E ne kaldı? Dur basit düşünelim… Sport var mı?

Yukardaki diyalogdan farklı bir tasarım hikâyesi olmadığına inandığım L`Homme Sport (E), sabunsu sıradan bergamot parfümü. Hoş koksa da fazlasıyla silik bir parfüm olan L`Homme Sport, denediğim en sıradan L`Homme flankerı.


Yves Saint Laurent’ın yıl içinde görücüye çıkardığı bir diğer flanker olan Manifesto L’Eclat (K) ise tatlılığı tam kararında vanilyalı ve yeşil hissiyatlı bir parfüm. Soğuk kış günleri için etkili bir gizli silah kıvamındaki Manifesto L’Eclat’ı ilk Manifesto’dan daha çok sevdim desem?

Viktor & Rolf - 2012 yılının olay yaratan parfümlerinden olan Spicebomb’un ilk flankerı Spicebomb Eau Fraiche (E), pembe biberli ferah yapısıyla selefi kadar özellikli bir parfüm olmasa da yılın denemeye değer parfümleri arasında.

5 yorum

  1. dior addıct, AGENT PROVOCATEUR CLASSIC ve diğer siyah şişede olan için yorumunuzu merak ediyorum

    YanıtlaSil
  2. hahahaha süpersin Berkan, bir solukta okudum :)

    YanıtlaSil
  3. Teşekküler, 2015 versiyonunu sabırsızlıkla bekliyoruz!

    YanıtlaSil

© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall