22 Mart 2014 Cumartesi

Robert Piguet - Fracas

Bazı ürünler vardır, markanın önüne geçer. Adı geçtiğinde markanın belirtilmesi gereksizdir. Klasik mertebesine ulaştığı için kıyas yapılan, referans alınan olurlar. Ancak değişen çevre şartlarıyla oldukça zorlaşır bu itibarı korumak. Hele ki taklitçileri daha özgün işler yapmaya başladıkça zamanla yitirirler tüm popülaritelerini…

Robert Piguet, tarihi 1930’lı yıllara dayanan haute couture tarzda moda evi ile başlayıp parfüm sektörüne atılan köklü bir Fransız niş parfüm evi. Bandit ve Visa gibi çığır açan kadın parfümlerini tasarlayan markanın imza parfümü Fracas.


Fracas 1948’de piyasaya sürülen, bilinen ilk sümbülteber - yasemin parfümlerinden biri. Türünün referans kabul edilen örneği... 1948 yılında Germaine Cellier’in yarattığı, 1998 yılında ise Pierre Negrin tarafından yeniden formüle edilip piyasaya sürülen Fracas’ın halen feminen klasikler arasındaki yeri tartışılmaz.

Portakal çiçeği, bergamot ve şeftalinin algılandığı yoğun bir tarzda açılıyor EdP konsantrasyonundaki Fracas. Meyve kokularıyla aram pek de iyi olmadığından bana göre bir başlangıç olduğunu söyleyemeyeceğim. Neyse ki açılışta oldukça yoğun olarak algılanan şeftali bir süre sonra destekleyici konuma geçiyor da, biraz rahat nefes alıyorum…

Fracas çiçek bahçesi gibi bir parfüm. Sümbülteber, yasemin, menekşe, gül, sardunya, müge, iris ve beyaz çiçekler… Ne ararsanız var! Baskın olan ve parfüme karakterini verenler ise sümbülteber ve yasemin. Kalite hissiyatı da eksiksiz olunca, çiçek bahçesi Fracas’ı tanımlamak için en uygun tabir. 


Fracas tarzında parfümleri günümüz standartlarına göre oldukça tekdüze buluyorum. Her ne kadar Fracas’ın açıklanan notalarında amber ve misk gibi farklılık yaratabilecek notalar olsa da hiçbirini algılamak mümkün değil. Çiçekler parfümü öylesine domine etmiş ki, diğer notalar harmanı koyulaştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Belki de 1948 yılında üretilen Fracas, şimdiki halinden çok daha zengin bir parfümdür. Kim bilir…

Parfüm dünyası sümbülter-yasemin birlikteliğine fazlasıyla alışkın. Sümbülteber gibi baskın bir çiçek hangi parfümde kullanılırsa kullanılsın hâkimiyeti ele geçiriyor. Söz konusu böylesine dominant bir çiçek olunca, tek nota ağırlıklı yoğun parfümler yerine transparan ve zengin parfümleri tercih ediyorum. Bu açıdan Robert Piguet Fracas bana göre birçok farklı alternatifi olan, sadece yoğun olarak sümbülteber sevenlerin sahip olması gereken bir parfüm.
Günümüzde üretimde olan Fracas’ın kalın ve koyu bir tarzı var. Orta notalardan sonra neredeyse hiç değişim gösteremediği için günlük kullanımda kullanıcısını sıkacak tarzda bir parfüm. Benim olayım zaten çiçek, buram buram kokmak isterim diyen varsa durum değişir tabi. Sonlara doğru algılanan sandal ağacı da durumu kurtarmadığı gibi daha da kuru bir hissiyata neden oluyor.

Fracas şimdiye kadar rastladığım en kalıcı ve en fark edilir çiçek parfümlerinden biri. Özellikle ilk birkaç saat fark edilirliği çok yüksek. Dolayısıyla kuru cildinden şikâyetçi kadınlar için ilaç niteliğinde, uzak mesafeden geniş bir alan kaplayacak şekilde sıkılması gereken parfümlerden biri.


Yazının her yerinde sümbülteber - yasemin birlikteliğinden bahsettiğimden,  aynı tarz birçok çiçek parfümü olduğu anlaşılıyordur. Designer tayfada La Prairie - Life Threads Silver, Fracas’a en çok benzettiğim parfüm. Niche tayfada ise Kilian - Beyond Love ve Frédéric Malle - Carnal Flower (başyapıt!), Fracas ile aynı tarzda parfümler. Yine aynı markadan Robert Piguet - Douglas Hannant ise Fracas’a yakın ancak günlük kullanıma uygun olan uysal kuzeni. Henüz denemediğim Madonna - Truth or Dare isimli parfüm de Fracas’a oldukça benzetilmekte. Bir ara Madonna’nın da Fracas kullandığını okuduğum için denemeden bile emin olduğum bir benzerlik…

Fracas, sümbülteber - yasemin parfümleri arasında referans kabul edilen kaliteli bir parfüm. İddialı çiçek kokularından hoşlanan kadınlar için uygun bir alternatif. Ancak her ne kadar tarzı için referans parfüm kabul edilse de, farklı fiyat aralıklarında birçok alternatifi olduğu için niş parfümde özgünlük arayanların ilgi alanı dışında kalan bir parfüm.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall