25 Ocak 2014 Cumartesi

Tom Ford - Azure Lime

Private Blend'in Creed Tribute parfümü Azure Lime. Elbet seven çok sever ama ben cidden böyle ferah turunçgildir, suculdur hiç haz etmiyorum. Private Blend gibi özgün kokuları olan bir koleksiyona sonradan eklenen (2010) Chanel Allure Homme cart curt edition tarzında bir kokuyu yakıştıramıyorum. Private Blend'in genel tarzını özümseyip bağrına basmış kullanıcıların da farklı düşünmeyeceği kanaatindeyim. 


Belki fazla psikolojik yaklaşıyorum ancak aynı kokuyu Creed etiketi ile koklasaydım muhtemelen bu tarz bir yorum yazmazdım çünkü Private Plend'in yeri bende bambaşka... Herneyse kokuya dönecek olursam "sıradan ferah turunçgil işte" yazıp kısa kesmek isterdim ama Tom Ford'a saygıdandır, biraz detaya inelim. Taze ve cidden doğal turunçgillerle açılış yapıyor koku. Designer tayfadaki turunçgil kullanımı gibi kalıcı olsun diye asidik tarzda değil, gayet dalından yeni kopmuş, organik. Bir süre sonra kendini bulup hafif odunsularla daha da smooth bir hal alıyor ve bu çizgide ilerliyor.

Drydown'a doğru odunsular kokuya iyice derinlik katıyor ve keşke genel karakteri de böyle olsaydı dedirtiyor. Kalıcılığı da fark edilirliği de ortalama. Bilirsiniz, turunçgil temalı kokuların genel handikabı fazla kalıcı olmamalarıdır. Bana göre Azure Lime'ın en güzel özelliği doğal turunçgil hissiyatını sonuna kadar uzun süre hissetmeniz. Bu anlamda gayet dengeli bir karışım hazırlandığını söyleyebilirim. Özetle Azure Lime genel olarak özel bir tarzı olmayan, fark yaratmayan, kararsız kalındığında güvenli işte diyip kullanılabilecek fazlaca esprisi olmayan bir koku.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

© Gurme Kokular - Niş Parfüm Yorumları / Röportajlar / İzlenimler
Maira Gall